Akciový trh USA: Wall Street končil ostře níže s pádem cen akcií producentů čipů a velkých firem

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.09.2023
  |  
Josef Kvarda
Akcie Spojených států amerických v pátek končily ostře níže s poklesem cen akcií firem vyrábějících čipy s obavami ze slabé spotřebitelské poptávky. Rostoucí výnosy státních dluhopisů USA stlačily ceny akcií např. giganta technologií a online maloobchodnich tržeb Amazon.com a jiných velkých růstových firem.

V pátek hlavní akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) silně sestoupil 1,22 % na 4 450 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem USA Dow Jones Industrial Average (.DJI) oslabil 0,83 % na 34 618 bodů a hlavní akciový index USA dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) značně klesl 1,56 % na 13 708 bodů. 

V týdenním srovnání index S&P 500 klesl 0,16 %, index Dow Jones Industrial Average přidal 0,12 % a index Nasdaq Composite přišel o 0,39 %. 

Hlavní akciový index USA Nasdaq Composite táhne letošní růst akciového trhu USA s pomocí silného růstu cen akcií velkých technologických růstových firem. 

Hlavní akciové indexy USA, S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average letos silně rostly s růsty cen akcií velkých technologických firem trhu jako producent iPhonů Apple, producent čipů Nvidia a výrobce elektrických automobilů Tesla i s podporou fenoménu umělé inteligence. Ceny akcií firem mimo technologie ovšem rostou taky s tím, jak jejich nižší valuace přitahují investory. Wall Street tento rok podpořily firemní výsledky USA s výhledem přiblížení Fedu závěru jeho cyklu zvyšování úrokových sazeb s poklesem inflace a s tím, jak investoři přijímali myšlenku odolně silného trhu práce s optimismem, že Fed zvládne dosáhnout "měkkého přistání" ekonomiky bez výraznější a delší recese vzdor signálům hospodářské recese a vzdorující stále vysoké jádrové spotřebitelské inflaci (bez cen potravin a energií). 

Hlavní akciové indexy USA od začátku roku po svých velkých ztrátách v roce 2022 (hlavně kvůli vysoké inflaci a silnému zvýšení úrokových sazeb silně posílily s tím, jak centrální bankou USA, Federálním rezervním systémem oslabující poptávku a ekonomický růst) data inflace ukazují, že její pokles k normálu může být se slábnoucí ekonomikou možný i při trvale rekordně silném trhu práce. To by umožnilo Fedu nejen dále snížit tempo zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate (které banka používá s cílem snížit vysokou inflaci), ale i jej zcela zastavit a zanedlouho přejít i do jeho snižování. 

Makroekonomická data poslední dobou potvrzují jen mírný růst ekonomiky, jen drobné slábnutí trhu práce a pokles inflace, byť spotřebitelská jádrová inflace zůstává silná. 

V kontextu nestability finančního sektoru Fed podle posledních červnových makroekonomických projekcí počítá jen s mírným oživováním slabšího růstu ekonomické aktivity a dále s oslabením trhu práce i inflace. Vzhledem k strnulosti síly spotřebitelské jádrové inflace a inflačního tlaku silného trhu práce Fed ještě kalkuluje s dílčím pokračováním zvyšování cíle Federal Funds Rate ve druhém pololetí, od příštího roku pak s jeho snižováním.  Případný rychlejší dezinflační trend může vést k tomu, že Fed již v tomto cyklu zpřísňování monetární politiky cíl Federal Funds Rate již měnit nebude.Po jeho agresivním zvyšování v roce 2022 jde o další krok s cílem dostat pod kontrolu vysokou inflaci a snížit ji k normálu a cíli Fedu 2 %.Předpokládáme, že makroekonomické projekce včetně Federal Funds Rate se přibližně potvrdí.

Komentáře Fedu budou nadále pod mikroskopem trhu kvůli očekávání budoucí trajektorie úrokových sazeb, zda cyklus zvyšování úrokových sazeb může spět k svému konci a vůči signálům, jak dlouho by mohly úrokové sazby zůstat zvýšeny. 

Futures kontrakty úrokových sazeb naznačují, že obchodníci vidí stejně jako o den dříve pravděpodobnost 97 %, že Fed cíl Federal Funds na svém příštím zasedání monetární politiky 19. - 20.9. nezmění. Stejný výhled monetární politiky i na následující zasedání Fedu 31.10. - 1.11. nese pravděpodobnost stejně jako o den dříve 67 %. Vyplývá to podle nástroje CME FedWatch.

Silný páteční objem 16,9 mld. zobchodovaných akcií burz USA napumpovaný současnou expirací kvartálních derivátových kontraktů spojených s akciemi, opcemi indexů a futures hodně překonal denní průměr plné denní obchodní seance posledních 20 obchodních dnů 9,8 mld. zobchodovaných akcií.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia