ČNB intervenovala na devizovém trhu proti oslabování koruny už na počátku března. Tehdy koruna slábla mimo jiné kvůli vypuknutí války na Ukrajině.
V době silné inflace oslabování koruny centrální bance nevyhovuje, protože inflaci zvyšuje.
Nový guvernér pravděpodobně znamená posun k prudérnosti zvyšování úrokových sazeb během následujících kvartálů. Koruna po jmenování Michla prudce k euru ztratila jednak s výhledem změny kursu ČNB a také kvůli tomu, že méně silné zvyšování úrokových sazeb nebude tolik pro českou měnu příznivé.
Michl během posledního roku ostrého zvyšování úrokových sazeb (kvůli trvalému prudkému růstu inflace) spolu s Oldřichem Dědkem v sedmičlenné bankovní radě tvoří duo stále hlasující proti jejich zvyšování. Michl během projevu k jmenování sice potvrdil prvotní cíl ČNB měnové a finanční stability, potvrdil však svoji preferenci úrokové sazby nezvyšovat: "Přepokládám, že navrhnu na prvním zasedání bankovní rady, které povedu v létě, stabilitu úrokových sazeb po určitou dobu, vyhodnotíme dopady dosavadní měnové politiky, vyhodnotíme nové indikátory přicházející z ekonomiky a po určité době se rozhodneme co dál,“ dodal.
I když se zvýší vliv Michla v ČNB, většina bankovní rady jej spolu s Dědkem zatím pravděpodobně bude přehlasovávat. Zatím, protože ještě v červenci Zeman může významně obměnit složení bankovní rady až o tři její členy, kteří dosud hlasují v konsensu pro razantní zvyšování úrokových sazeb (může je však potvrdit ve funkci a nového radního jmenovat místo dosluhujícího guvernéra Jiřího Rusnoka).