Makroekonomické a finanční události ČR: ČNB zvýšila hlavní úrokovou sazbu nečekaně silně, o 75 bps, trh čekal zvýšení 50 bps

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.09.2021
  |  
Josef Kvarda
Česká národní banka zvýšila svoji hlavní 2týdenní repo sazbu nejvíc od roku 1997 nečekaně silně, 0,75 procentního bodu, na 1,5 % z 0,75 %, trh čekal zvýšení pouze o 0,5 procentního bodu. Lombardní sazbu banka rovněž zvýšila o 75 bps na 2,5 % z 1,75 % a diskontní sazbu navýšila na 0,5 % z 0,05 %, tedy o 45 bps. Pro rozhodnutí hlasovalo 5 členů bankovní rady, dva zbývající zvedli ruku pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni. Na předchozím zasedání ČNB monetární politiky (5.8.) vedle dvou hlasů pro stagnaci hlasoval jeden člen rady pro zvýšení 50 bps a 4 zbývající pro zvýšení 25 bps, které nakonec banka zrealizovala. Banka vyhodnotila inflační rizika jako výrazně proinflační a tedy vyžadující silnější zvýšení úrokových sazeb. ČNB spojuje dražší peníze i s přehřátým trhem nemovitostí. Inflace by se časem měla vracet k cíli banky 2 %. Do té doby banka ještě může úrokové sazby kvůli obavám z nekontrolované inflace ještě navýšit.

ČR: Rozhodnutí České národní banky 2týdenní repo sazby

Skutečnost: 1,5 %
Očekávání: 1,25 %
Předchozí:  0,75 %

Rozbor, důležité komentáře: Česká národní banka zvýšila svoji hlavní 2týdenní repo sazbu nejvíc od roku 1997 nečekaně silně. Lombardní sazbu banka rovněž zvýšila o 75 bps na 2,5 % z 1,75 % a diskontní sazbu navýšila na 0,5 % z 0,05 %, tedy o 45 bps. Pro rozhodnutí hlasovalo 5 členů bankovní rady, dva zbývající zvedli ruku pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni. Na předchozím zasedání ČNB monetární politiky (5.8.) vedle dvou hlasů pro stagnaci hlasoval jeden člen rady pro zvýšení 50 bps a 4 zbývající pro zvýšení 25 bps, které nakonec banka zrealizovala. Banka vyhodnotila inflační rizika jako výrazně proinflační a tedy vyžadující silnější zvýšení úrokových sazeb. Mezi tato rizika banka řadí výrazné převýšení očekávání srpnové inflace, narušení ukotvení inflačních očekávání v podmínkách dlouhodobého přestřelování inflačního cíle a déletrvající poruchy globálních výrobních řetězců s dopady do výraznějšího zrychlování růstu cen produkční sféry. To vše se dle centrální banky odehrává v podmínkách opět přehřívajícího se trhu práce. Banka dále zmiňuje vnější inflační tlaky v podobě inflace energií a plynu ve spojení s vysokou poptávkou po produkci průmyslu s nedostatkem materiálů a komponent. V domácí inflaci ČNB uvádí "nečekaně výrazné zvýšení jádrové inflace a také zrychlení růstu cen zboží a potravin a pokračující silný růst cen pohonných hmot. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Rozhodnutí ČNB nečekaně silně zvýšit úrokové sazby je lemováno vnitřním rozporem, kdy vedle většinové preference zvýšit razantně úrokové sazby s cílem ochladit nadměrné rozpínání ekonomiky a inflační tlaky a dostat inflaci pod kontrolu část bankovní rady hlasuje pro stagnaci úrokových sazeb. Na dvou letních zasedáních, kdy banka zvyšovala sazby o 25 bps členové rady hlasující pro jejich stagnaci rozhodnutí hájili např. nejasným vývojem koronavirové pandemie. ČNB spojuje dražší peníze i s přehřátým trhem nemovitostí. 

Inflace by se časem měla vracet k cíli banky 2 %. Do té doby banka ještě může úrokové sazby kvůli obavám z nekontrolované inflace ještě navýšit. 

Dopad na trhy: Koruna na nečekaně silné zvýšení úrokových sazeb reagovala k euru posílením 0,8 %. Index pražské burzy PX přešel nezvykle a nečekaně silné zvýšení úrokových sazeb bez větší odpovědi. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia