Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell naznačil silnější zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell naznačil silnější zvyšování úrokových sazeb. “Zvýšení o 50 bps. (zasedání Fedu monetární politiky včetně úrokových sazeb a cenných papírů) je na stole,” připravil na posun monetární politiky trhy. “Rychle chceme úrokové sazby zavést za neutrálnější úrovně a dále, pokud to bude třeba,” naznačil Powell. “Cílem je srovnat, synchronizovat nabídku s poptávkou,” podotkl. “Chceme se vyhnout recesi, to bude velmi těžké,” přiznal obavy. Fed poprvé zvýšil cíl své hlavní úrokové sazby na předchozím zasedání monetární politiky 15. - 16.3. z nulové hladiny o čtvrt procentního bodu. Zápis k zasedání ale později ukázal, že první zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu bylo nízké hlavně kvůli nečekanému úderu Ukrajinské krize. Jinak se však mnoho bankéřů vyslovovali pro zvýšení o 50 bps. Fed v této souvislosti rovněž hodlá na příštím zasedání monetární politiky 3. - 4. května zahájit redukci bilance nakoupených cenných papírů z kvantitativního uvolňování éry pandemie. K poslednímu zasedání monetární politiky 15. - 16.3. Fed naznačil, že by cíl jeho hlavní úrokové sazby na konci tohoto roku měl dosahovat 1,9 %. Komentáře Powella ale naznačují rychlejší zvýšení. Trh nyní predikuje, že hlavní úroková sazba bude na konci roku 2,75 - 3,00 %, což předpokládá na šesti letošních zasedáních Fedu monetární politiky 3x zvýšení o 50 bps a 3x25 bps. To by znamenalo přechod z expanze nejen do monetárního neutrálu, ale dokonce i do mírné restrikce. Tržní úrokové sazby mezitím rostou na nová maxima. Výnos dvouletého státního dluhopisu USA nejvíce citlivého na hlavní úrokovou sazbu Fedu dosáhl nad 2,7 %, tedy nejvýše od prosince 2018. Rostoucí výnosy dluhopisů zdražují úvěry pro firmy i domácnosti včetně hypoték. Jejich průměrná úroková sazba překonala 5 %.

USA: Vystoupení guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella v diskusi k globální ekonomice zasedání Mezinárodního měnového fondu

Rozbor, důležité komentáře

Inflace: Powell vysvětlil, že očekávání vrcholu inflace v této části roku a jejího poklesu ve zbytklu roku a příští rok se nenaplnila. Fed čekal na dílčí pomoc ze zahraničí založenou na předpokladu, že otevřená ekonomika s odezněním koronavirové pandemie umožní uvolněnější globální cirkulaci zboží blízkko normálu. To však zmařily obnovené koronavirové uzavírky v Čínské lidové republice a Ukrajinská krize hrozbami nových omezení nabídky, vyšších nákladů energií a nejistoty. Centrální banka již podle něj nebude počítat s pomocí zmírnění omezení nabídky v boji s vysokou inflací a bude sama podnikat kroky, kterým se dosud Fed bránil, tedy k omezení poptávky po zboží a službách včetně silného trhu práce v podobě omezení poptávky po pracovní síle a neudržitelně silného růstu mezd. “Omezení rapidní inflace překonávající růst mezd je naprosto nezbytné, bez cenové stability ekonomiky nefungují,” naznačil priority Fedu Powell.  

Monetární politika: Powell naznačil silnější zvyšování úrokových sazeb. “Zvýšení o 50 bps. (zasedání Fedu monetární politiky včetně úrokových sazeb a cenných papírů) je na stole,” připravil na posun monetární politiky trhy. Řekl taky, že vzhledem k trojnásobné inflaci cíle Fedu 2 % je vhodné postupovat trochu rychleji. Očekávání investorů série zvýšení úrokových sazeb o 50 bps. je vhodná reakce, obecně. “Rychle chceme úrokové sazby zavést za neutrálnější úrovně a dále, pokud to bude třeba,” naznačil Powell. “Cílem je srovnat, synchronizovat nabídku s poptávkou,” podotkl. “Chceme se vyhnout recesi, to bude velmi těžké,” přiznal obavy. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Fed poprvé zvýšil cíl své hlavní úrokové sazby na předchozím zasedání monetární politiky 15. - 16.3. z nulové hladiny o čtvrt procentního bodu. Zápis k zasedání ale později ukázal, že první zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu bylo nízké hlavně kvůli nečekanému úderu Ukrajinské krize. Jinak se však mnoho bankéřů vyslovovali pro zvýšení o 50 bps. Fed v této souvislosti rovněž hodlá na příštím zasedání monetární politiky 3. - 4. května zahájit redukci bilance nakoupených cenných papírů z kvantitativního uvolňování éry pandemie. 

K poslednímu zasedání monetární politiky 15. - 16.3. Fed naznačil, že by cíl jeho hlavní úrokové sazby na konci tohoto roku měl dosahovat 1,9 %. Komentáře Powella ale naznačují rychlejší zvýšení. Trh nyní predikuje, že hlavní úroková sazba bude na konci roku 2,75 - 3,00 %, což předpokládá na šesti letošních zasedáních Fedu monetární politiky 3x zvýšení o 50 bps a 3x25 bps. To by znamenalo přechod z expanze nejen do monetárního neutrálu, ale dokonce i do mírné restrikce. 

Tržní úrokové sazby mezitím rostou na nová maxima. Výnos dvouletého státního dluhopisu USA nejvíce citlivého na hlavní úrokovou sazbu Fedu dosáhl nad 2,7 %, tedy nejvýše od prosince 2018. Rostoucí výnosy dluhopisů zdražují úvěry pro firmy i domácnosti včetně hypoték. Jejich průměrná úroková sazba překonala 5 %. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia