USA: Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella v diskusi ekonomické politiky na Fóru Evropské centrální banky k bankovnictví centrálních bank 2022 v Sintře v Portugalsku
Rozbor, důležité komentáře: “Čas doby setrvání v režimu nízké inflace se krátí. Rizikem je, že kvůli násobnosti šoků dochází k přechodu do režimu vyšší inflace. Naším úkolem je doslova tomu zabránit. Zabráníme tomu,” slíbil Powell. Zatímco existuje riziko, že Fed zpomalí ekonomiku více, než je třeba, aby vrátil inflaci k jeho cíli 2,0 %, Powell uvedl: “Nesouhlasil bych, že je to větší riziko. Větší chybou by bylo selhat s obnovením cenové stability. Proces bude vysoce pravděpodobně bolestivý, ale nejhorší ranou by bylo selhat s řešením této vysoké inflace a dovolit, aby se stala trvalou,” nastínil guvernér.
Powell rovněž řekl, že ekonomika USA zůstává dost silná. Guvernér čeká, že hospodářství bude schopno poradit si s náročnějšími úvěrovými podmínkami s tím, aby se vyhnulo recesi nebo dokonce významnějšímu růstu míry nezaměstnanosti.
Cesta k tzv. “hladkému přístání” ekonomiky se podle něj stává výrazně více náročnější, čím déle bude trvat vysoká inflace.
Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell v diskusi na prestižním fóru centrálních bank v portugalské Sintře řekl, že Fed nenechá ekonomiku sklouznout do režimu vyšší inflace, i kdyby to znamenalo zvyšování úrokových sazeb na úrovně ohrožující (ekonomický) růst. Jeho poznámky tak zdůrazňují přístup centrální banky udělat vše ke snížení budoucí inflace. Navíc guvernér zdůraznil i důležitost časového hlediska a důležitosti rychlého zákroku ke snížení vysoké inflace, což kopíruje i výhled optima úrokových sazeb Fed příštích let, kdy naprostá většina jejich zvýšení by měla přijít ještě do konce roku 2022.
Guvernér využil své přítomnosti na výroční konferenci ECB v Sintře v Portugalsku k tomu, aby zopakoval to, co se nyní stalo základem vedení monetární politiky Fedu: Že znovuzískání kontroly nad inflací je nezbytné i pokud to bude znamenat zvyšování úrokových sazeb na úrovně, které zatlačí ekonomiku k hospodářské recesi nebo které povedou k rostoucí nezaměstnanosti.
Powell potvrzuje rétoriku rychlého útlumu expanze monetární politiky. Powell v jednom z posledních klíčových vystoupení v Kongresu USA potvrdil prioritu snížení inflace s pokračováním zvyšování úrokových sazeb, tedy rétoriku, kterou Fed oznámil na posledním zasedání monetární politiky 14. - 16.6. (cíl hlavní úrokové sazby zvýšen nečekaně silně o 75 bps, potvrzen plán kvantitativního utahování v podobě redukce bilance nakoupených cenných papírů z doby koronavirové pandemie s cílem pomoci ekonomice tlumit její slabost a podstatně zvýšen výhled zvyšování úrokových sazeb hlavně tento rok).
Fed nyní předpokládá zvýšení cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate na 3,4 % do konce tohoto roku, tedy na úroveň, kterou centrální banka považuje jako potřebnou k zahájení omezování ekonomiky v dlouhém období. Jde o dvojnásobek současného cíle Federal Funds Rate 1,5 - 1,75 %. V dalším roce ještě Fed čeká jeho menší zvýšení na 3,8 %, což by podle jeho projekcí mělo být dostatečné k zachování inflační stability a vrácení růstu cen k jeho cíli 2,0 %.