Makroekonomické a finanční události USA: Zápis Fedu (zasedání monetární politiky 26. - 27.7.) uvádí přes zlepšení slabost ekonomické aktivity a obavu z inflace a další výrazné zvyšování úr. sazeb do restriktivního pásma

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Zápis centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky 26. - 27.7. uvádí přes zlepšení slabost ekonomické aktivity a obavu z inflace a hlavně pak další výrazné zvyšování úr. sazeb do restriktivního pásma.

USA: Zápis zasedání centrální centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky 26. - 27.7. (Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických podle očekávání zvýšila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,75 procentního bodu na 2,25 - 2,5 %. Banka taky potvrdila plán kvantitativního utahování, tedy redukce bilance cenných papírů (nakoupených v době kvantitativního uvolňování s cílem pomoci ekonomice zatížené koronavirovou pandemií). V komentáři k rozhodnutí se překvapení nekonalo, z významnějších změn Fed pouze zmínil oslabení ekonomické dynamiky (přesněji spotřeby a produkce). Fed taky opakoval klíčovou vhodnost dalšího zvyšování cíle Federal Funds Rate a naznačil rovněž posílení ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí. Komentáře ani rozhodnutí nastavení úrokových sazeb a kvantitativního utahování nepřekvapily)

Rozbor, důležité komentáře: Zápis centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky 26. - 27.7. uvádí přes zlepšení slabost ekonomické aktivity a obavu z inflace a hlavně pak další výrazné zvyšování úr. sazeb do restriktivního pásma.

Ekonomický růst: Bankéři očekávali, že reálný hrubý domácí produkt USA poroste ve druhém pololetí roku, ale mnozí očekávali, že růst ekonomické aktivity bude mít podtrendovou rychlost s tím, jak nadcházející období pravděpodobně přinese silnější a plošnější odpověď agregátní poptávky na utaženější finanční podmínky. 

Limity nabídky: Kontakty v mnoha oblastech pokračovali v reportování výpadků hlavních dodavatelských toků a očekávaly, že tyto pravděpodobně budou pokračovat. Současně však indikovaly, že existovaly signály zlepšení dodavatelských podmínek v některých oblastech. 

Inflace: Bankéři uváděli, že ačkoliv současné poklesy cen benzínu pravděpodobně krátkodobě pomohou snížit čelní inflaci, nelze se spoléhat, že poklesy cen ropy a některých jiných komodit poskytují základ udržitelné nižší inflace, protože tyto ceny by se mohly rychle odrazit k růstu.  

Monetární politika: S tím jak inflace zůstává značně nad cílem Fedu bankéři uvažovali, že je vyžadován přesun k restriktivnější poloze (monetární) politiky k naplnění legislativního mandátu Fedu podpory maximální zaměstnanosti a cenové stability. Ve světle zvýšené inflace rizik výhledu silnější inflace bankéři uváděli, že posun k restriktivnější poloze (úrokové) sazby (monetární) politiky v krátkém období bude taky vhodný z perspektivy risk - managementu, protože lépe nasměruje Fed k dalšímu zvýšení (úrokové) sazby (monetární) politiky k vhodně restriktivnějším úrovním, pokud inflace bude nad očekáváním. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Zápis centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky 26. - 27.7. uvádí přes zlepšení slabost ekonomické aktivity a obavu z inflace a hlavně pak další výrazné zvyšování úr. sazeb do restriktivního pásma.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia