Podle Fitch Ratings Čína přechází z růstu ekonomiky závislém na realitním trhu na udržitelnější růstový model.
Snížení výhledu následuje podobný krok ze strany dalšího člena Top 3 světových ratingových agentur Moody's z prosince s tím, jak se Čína snaží podpořit fiskální a monetární politikou vratké postpandemické oživení svého hospodářství, které představuje druhou největší ekonomiku světa. Moody's snížení výhledu úvěrového ratingu země zdůvodnila náklady sanace regionálních vlád a státních firem a kontroly realitní krize Číny.
Vleklý pokles realitního trhu těžce zasahuje zadlužené lokální vlády Číny s tím, jak jejich příjmy z tohoto segmentu propadly, což dluhy mnoha měst učinilo neudržitelné.
Negativní výhled ukazuje, že rating může být střednědobě snížen. Fitch Ratings vedle snížení ratingového výhledu potvrdilo úvěrový rating emitenta Číny na A+, tedy 5. nejvyšší ratingovou kategorii. Ve stejném pásmu hodnotí Čínu i další agentury velké světové ratingové trojky S&P Global Ratings a Moody's.
Komplikace horšících se veřejných financí doplňují slábnoucí ekonomický růst. Ten má letos podle Fitch Ratings klesnout na 4,5 % a podle Mezinárodního měnového fondu na 4,6 % z loňských 5,2 %. Čína letos cíluje růst hrubého domácího produktu 5,0 %.