Makroekonomické události Čína: Růst ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil méně, než se čekalo se slabostí trhu nemovitostí a světové ekonomiky

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.10.2023
  |  
Josef Kvarda
Růst hrubého domácího produktu Čínské lidové republiky ve třetím čtvrtletí zpomalil méně, než se čekalo. Současně ale není tak silný, jak býval před koronavirovou pandemií. Oživení hospodářství tažené dlouho omezovaným sektorem služeb z prvního kvartálu s uvolněním protikoronavirových restrikcí na přelomu let 2022 a 2023 vyšumělo. Hrubý domácí produkt Čínské lidové republiky v třetím čtvrtletí mezikvartálně vzrostl 1,3 %, víc, než čekal trh, 1,0 %. Odchylka od očekávání je však menší vzhledem k reviznímu snížení růstu HDP předchozího kvartálu na 0,5 % z 0,8 %. Meziroční růst klesl na 4,9 % z 6,3 % v druhém kvartálu, ale méně, než čekal trh, na 4,4 %. Čína vedle slabosti trhu nemovitostí doplácí i na slabost světové ekonomiky. Druhá největší ekonomika světa tradičně velmi spoléhá na svoji exportní výkonnost, avšak globální prostředí, jemuž v posledních kvartálech dominuje plejáda krizí (energetická, Ukrajinská a inflační) s restriktivní monetární politikou řady světových centrálních bank a spory Číny se Spojenými státy americkými o geopolitice, technologiích a obchodu poptávku ze zahraničí snižuje. Domácnosti a firmy Číny tolik nespotřebovávají a neinvestují, místo toho více šetří. První tři kvartály roku signalizují, že celoroční růst ekonomiky by mohl být kolem 5 % v souladu s cílem vlády Číny. Jenže v předchozí dekádě růst ekonomiky dosahoval 7 % a dekádu předtím, první v novém miléniu dokonce 10 %. Čína tak přestává dohánět vyspělé země světa poté, co sotva překročila práh průměru středněpříjmových zemí. Číně dlouhodobě nenahrává ani demografický trend stárnutí její populace. To není dobrá zpráva ani pro svět spoléhající na čínskou poptávku. Mezinárodní měnový fond nedávno snížil svoji projekci růstu HDP Číny pro roky 2023 a 2024 se zmínkou právě k oslabení trhu nemovitostí jako brzdy hospodářské výkonnosti.

Čínská lidová republika: Změna hrubého domácího produktu (3Q 2023, mezikvartálně) 

Skutečnost:      1,3 % 
Očekávání:       1,0 % 
Předchozí:        0,5 % (revize snížení z 0,8 %)

Čínská lidová republika: Změna hrubého domácího produktu (3Q 2023, meziročně)

Skutečnost:  4,9 %
Očekávání:   4,4 %
Předchozí:    6,3 %

Rozbor: Růst hrubého domácího produktu Čínské lidové republiky ve třetím čtvrtletí zpomalil méně, než se čekalo. Současně ale není tak silný, jak býval před koronavirovou pandemií. Oživení hospodářství tažené dlouho omezovaným sektorem služeb z prvního kvartálu s uvolněním protikoronavirových restrikcí na přelomu let 2022 a 2023 vyšumělo. Čína vedle slabosti trhu nemovitostí doplácí i na slabost světové ekonomiky. Druhá největší ekonomika světa tradičně velmi spoléhá na svoji exportní výkonnost, avšak globální prostředí, jemuž v posledních kvartálech dominuje plejáda krizí (energetická, Ukrajinská a inflační) s restriktivní monetární politikou řady světových centrálních bank a spory Číny se Spojenými státy americkými o geopolitice, technologiích a obchodu poptávku ze zahraničí snižuje. Domácnosti a firmy Číny tolik nespotřebovávají a neinvestují, místo toho více šetří. První tři kvartály roku signalizují, že celoroční růst ekonomiky by mohl být kolem 5 % v souladu s cílem vlády Číny. Jenže v předchozí dekádě růst ekonomiky dosahoval 7 % a dekádu předtím, první v novém miléniu dokonce 10 %. Čína tak přestává dohánět vyspělé země světa poté, co sotva překročila práh průměru středněpříjmových zemí. Číně dlouhodobě nenahrává ani demografický trend stárnutí její populace. To není dobrá zpráva ani pro svět spoléhající na čínskou poptávku. Mezinárodní měnový fond nedávno snížil svoji projekci růstu HDP Číny pro roky 2023 a 2024 se zmínkou právě k oslabení trhu nemovitostí jako brzdy hospodářské výkonnosti. 

V reakci na data řada světových bank i s prestižní ratingovou agenturou USA Moody's lehce zvýšila výhled letošního růstu ekonomiky k 5,0 %. Pozornost se tak již více stáčí k výkonnosti ekonomiky v roce 2024. 

Trh nemovitostí tvořící až 1/4 čínského HDP zažívá prohlubující pád. Investice na tomto trhu v prvních 9 měsících roku meziročně propadly 9,1 %, když v období leden - srpen pokles činil 8,8 %. V prvních třech kvartálech roku rovněž fixní investice soukromých firem meziročně klesly 0,6 % a zvýraznily tak slabou důvěru soukromého sektoru. 

Hodnocení: Růst hrubého domácího produktu Čínské lidové republiky ve třetím čtvrtletí zpomalil méně, než se čekalo. Současně ale není tak silný, jak býval před koronavirovou pandemií. Oživení hospodářství tažené dlouho omezovaným sektorem služeb z prvního kvartálu s uvolněním protikoronavirových restrikcí na přelomu let 2022 a 2023 vyšumělo. Čína vedle slabosti trhu nemovitostí doplácí i na slabost světové ekonomiky. Druhá největší ekonomika světa tradičně velmi spoléhá na svoji exportní výkonnost, avšak globální prostředí, jemuž v posledních kvartálech dominuje plejáda krizí (energetická, Ukrajinská a inflační) s restriktivní monetární politikou řady světových centrálních bank a spory Číny se Spojenými státy americkými o geopolitice, technologiích a obchodu poptávku ze zahraničí snižuje. Domácnosti a firmy Číny tolik nespotřebovávají a neinvestují, místo toho více šetří. První tři kvartály roku signalizují, že celoroční růst ekonomiky by mohl být kolem 5 % v souladu s cílem vlády Číny. Jenže v předchozí dekádě růst ekonomiky dosahoval 7 % a dekádu předtím, první v novém miléniu dokonce 10 %. Čína tak přestává dohánět vyspělé země světa poté, co sotva překročila práh průměru středněpříjmových zemí. Číně dlouhodobě nenahrává ani demografický trend stárnutí její populace. To není dobrá zpráva ani pro svět spoléhající na čínskou poptávku. Mezinárodní měnový fond nedávno snížil svoji projekci růstu HDP Číny pro roky 2023 a 2024 se zmínkou právě k oslabení trhu nemovitostí jako brzdy hospodářské výkonnosti. 

Za celý rok 2022 hrubý domácí produkt vzrostl 3,0 %, vyjma roku 2020, kdy poprvé udeřila koronavirová pandemie nejméně za téměř 50 let, od roku 1976, který byl posledním rokem dekádu trvající Kulturní revoluce, která poškodila ekonomiku. Navíc hospodářství citelně zaostalo za oficiálním vládním plánem růstu HDP "kolem 5,5 %". Celoroční růst ekonomiky oslabil v roce 2022 na 3,0 % z 8,4 % v roce 2021 resp. 2,2 % v roce 2020. Čínu opakovaně nejvíc srážely vlny koronavirové pandemie, strukturální změny, oslabení realitního trhu a taky světové ekonomiky. Zejména ve druhém a čtvrtém kvartálu roku 2022 zemi velmi silně zasáhla další vlna koronavirové pandemie, kdy se uzavírky a restriktivní opatření nevyhnuly ani největším městům a značné části ekonomiky. Ještě před úderem koronavirové pandemie růst ekonomiky trendově slábl. Poslední pandemické 3 roky v Číně znamenaly trvající rozkolísání ale hlavně oslabení ekonomického cyklu. To bylo dáno i vládní ultrastriktní politikou nulové tolerance vůči koronaviru, kdy jeho zvýšený výskyt byl provázen tvrdými uzavírkami ekonomické aktivity a dále pádem trhu domů, slabou světovou poptávkou a strukturálními změnami. Průměrný trend růstu ekonomiky se tak snížil přibližně na polovinu jeho dlouhodobého trendu. Tvrdými protikoronavirovými opatřeními Čína sice docílila toho, že pandemie kolosálně nezasáhla nárazově plošně celou zemi jako v jiných zemích světa, současně ale tato politika tak jako jinde zatím nevedla k podstatnému útlumu pandemie s permanentním negativním dopadem na hospodářství. Taky proto Čína tuto politiku od konce roku 2022 uvolnila. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia