Makroekonomické události ČR: ČNB snížením úrokových sazeb opět o 50 bps překvapivě nesnížila tempo redukce úrokových sazeb na 25 bps

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.06.2024
  |  
Josef Kvarda
Česká národní banka hlavní 2týdenní repo sazbu snížila opět 50 bps stejně jako další hlavní úrokové sazby, překvapivě, protože trh čekal zmírnění snižování její hlavní úrokové sazby na již jen 25 bps. Rozhodnutí vzešlo z hlasů 5 bankéřů, 2 hlasovali pro snížení o 25 bps. Vůči předchozímu zasedání monetární politiky 2.5. kdy hlasovalo 7 radních pro redukci 50 bps tak jde o další posílení méně silnějšího uvolňování monetární politiky. 2týdenní repo, lombardní a diskontní sazby tak ČNB snížila na 4,75 % (z 5,25 %), 5,75 % (z 6,25 %) resp. 3,75 % (z 4,25 %), trh čekal snížení 2týdenní repo sazby jen na 5,00 %. Banka ale v komentáři potvrdila nedávné názory řady bankéřů bankovní rady, že by trajektorie redukování úrokových sazeb měla být již brzo, na jednom z příštích zasedání brankovní rady monetární politiky, snížená na 25 bps nebo dokonce zcela zastavena. Důvodem zmírnění očekávání snižování úrokových sazeb podle banky je nebezpečí naplnění proinflačních rizik (silnější růst mezd, cen služeb, obnovení inflace zboží, zrychlení tvorby peněz v ekonomice plynoucí z případného výrazného oživení úvěrové aktivity, a to zejména na realitním trhu) znamenajících odpoutání inflace od cíle ČNB k jeho horní hranici jejího tolerančního pásma.

ČR: Rozhodnutí České národní banky 2 týdenní repo sazby

Skutečnost: 4,75 %
Očekávání:  5,00 % 
Předchozí:   5,25 %

Podle poslední jarní květnové prognózy má být trajektorie snižování úrokových sazeb podobně rychlá (během příštích dvou let zhruba o dva procentní body k 3 %, kde ČNB vidí rovnovážnou úrokovou sazbu), jako dle předchozí zimní prognózy na 2,5 %, jen z vyšších úrokových hladin. To je v souladu s vyšším výhledem růstu české ekonomiky a slabší korunou i s menším uvolněním monetárních politik v zahraničí, než banka čekala v únoru. 

Dlouhodobě problematický zůstává pohled tolerantní ČNB k trhu práce zvláště růstu nominálních mezd. Ačkoliv sice nedošlo k zažehnutí mzdově-inflační spirály a růst nominálních mezd zůstává stabilní, tento růst zvláště v období slabosti produktivity práce představuje trvalé inflační riziko inflačního cíle ČNB 2 %. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia