Makroekonomické události ČR: Ekonomický sentiment díky firmám v květnu vzrostl, nálada domácností ale dál silně klesá až na 10leté minimum

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v květnu meziměsíčně sice opět vzrostl s růstem sentimentu firem, avšak nálada domácností znovu a to silně ztratila. Index vzrostl o 1,8 bodů na 101,8 bodů z 100,0 bodů v dubnu. Vzestup byl dán posílením indexu sentimentu firem o 3,2 bodů na 107,0 bodů z 103,8 bodů v dubnu. Index sentimentu domácností značně klesl 5,5 bodů na minimum od května 2012 75,8 bodů z 81,3 bodů v dubnu. Firemní sentiment se pohybuje u maxim od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009, naopak sentiment domácností oslabil kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (5 2022, v bodech)

Skutečnost: 101,8
Očekávání:  
Předchozí:   100,0

Index firemního sentimentu (5 2022, v bodech)

Skutečnost: 107,0
Očekávání:  
Předchozí:   103,8

Index spotřebitelského sentimentu (5 2022, v bodech)

Skutečnost: 75,8 (minimum od 5 2012)
Očekávání:  
Předchozí:   81,3

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v květnu meziměsíčně sice opět vzrostl s růstem sentimentu firem, avšak nálada domácností znovu a to silně ztratila. 

V rámci firemního sektoru vůči dubnu rostl optimismus v průmyslu (včetně automobilového průmyslu) a obchodě. Sentiment naopak stagnoval ve službách a ve stavebnictví klesl. Za mimořádně příznivým meziměsíčním vývojem důvěry v průmyslu stojí, mimo jiné, zlepšující se situace v automobilovém průmyslu, kde se postupně zvyšuje tempo růstu výrobní činnosti a současně se snižují zásoby naakumulované v předchozích měsících z důvodu chybějících součástek. K růstu důvěry také přispívají podniky z odvětví energetiky,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Ve srovnání s dubnem se v květnu zvýšil počet respondentů obávajících se zhoršení vlastní finanční situace, celkové ekonomické situace v České republice a růstu nezaměstnanosti. „Lidé již reálně pociťují dopady růstu cen na svojí finanční situaci,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v květnu meziměsíčně sice opět vzrostl s růstem sentimentu firem, avšak nálada domácností znovu a to silně ztratila. 

Firemní sentiment se pohybuje u maxim od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009, naopak sentiment domácností oslabil kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia