Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (6 2022, v bodech)
Skutečnost: 98,3
Očekávání:
Předchozí: 101,8
Index firemního sentimentu (6 2022, v bodech)
Skutečnost: 103,1
Očekávání:
Předchozí: 107,0
Index spotřebitelského sentimentu (6 2022, v bodech)
Skutečnost: 74,7 (minimum od 5 2012)
Očekávání:
Předchozí: 75,8
Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červnu vůči květnu oslabil s poklesem sentimentu firem i domácností. Ten klesl na druhou nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minimum od května 2012 a tedy na 12leté minimum.
„Důvěra spotřebitelů v ekonomiku od března setrvale klesá. Stále více domácností se rovněž domnívá, že kvůli výrazně rostoucím cenám se jim v horizontu nadcházejících dvanácti měsíců nepodaří uspořit finanční prostředky a budou muset omezit velké nákupy,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červnu vůči květnu oslabil s poklesem sentimentu firem i domácností. Ten klesl na druhou nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minimum od května 2012 a tedy na 12leté minimum.
Firemní sentiment se přes červnový pokles pohybuje u maxim od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Naopak sentiment domácností oslabil kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, její očekávání je rekordně nejslabší, blízko rekordu je i počet spotřebitelů, kteří hodnotí svou finanční situaci hůř než v předešlých dvanácti měsících. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.