Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (4 2022, v bodech)
Skutečnost: 100,0
Očekávání:
Předchozí: 96,6
Index firemního sentimentu (4 2022, v bodech)
Skutečnost: 103,8
Očekávání:
Předchozí: 99,5
Index spotřebitelského sentimentu (4 2022, v bodech)
Skutečnost: 81,3 (minimum od 11 2012)
Očekávání:
Předchozí: 82,4
Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v dubnu meziměsíčně vzrostl s růstem sentimentu firem. Naopak nálada domácností poněkud ztratila.
V rámci firemního sektoru rostl optimismus hlavně ve službách (posílení aktuální poptávky), nálada se zlepšila i v průmyslu (většina firem hlásí zlepšení výhledu). V odvětví obchodu a stavebnictví sentiment oslabil. Respondenti domácností podle Českého statistického úřadu negativně hodnotí téměř všechny sledované aspekty. Hlavně se obávají dalšího růstu cen, zhoršení celkové ekonomické situace v České republice i jejich vlastní finanční situace.
„Významná část dotazovaných domácností se domnívá, že jejich současná finanční situace je horší než v předchozích 12 měsících. Navíc se obávají, že se bude dále zhoršovat spolu s očekávaným vývojem celkové ekonomické situace a dalším růstem cen,“ připojil k výsledkům úřad.
Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v dubnu meziměsíčně vzrostl s růstem sentimentu firem. Naopak nálada domácností poněkud ztratila.
Ekonomický sentiment tak jako v Evropě stáhl pokles očekávání kvůli Ukrajinské krizi, současná situace je stále solidní. Navíc, firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. Větší nepříznivý dopad má Ukrajinská krize na domácnosti.