Makroekonomické události ČR: Guvernér ČNB Michl říká, že ČNB bude zvažovat na červnovém zasedání snížení úrokových sazeb 25 či 50 bps, poté "velká opatrnost" s dalšími redukcemi

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.06.2024
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Aleš Michl říká, že ČNB bude zvažovat na červnovém zasedání snížení úrokových sazeb 25 či 50 bps. Poté ale podle něj banka bude velmi opatrná s dalšími redukcemi včetně možnosti jejich (po)zastavení, zvlášť pokud jádrová inflace bude vyšší než prognóza ČNB. ČNB kvůli poklesu inflace k jejímu cíli 2 % v minulých kvartálech snižuje úrokové sazby. Jenže inflační rizika trvají včetně zesíleného robustního růstu nominálních i reálných mezd a oživující spotřeby domácností a tím i ekonomického růstu.

ČR: Vystoupení guvernéra České národní banky Aleše Michla na Central Banking Summer Meetings

Podle Michla hypotetická, modelem založená nominální neutrální úroková sazba ČR dle ČNB leží v pásmu 3,0 - 3,5 %. "Čím blíže se budeme přibližovat naší neutrální úrokové sazbě, tím bude pravděpodobnější, že zpomalíme či přerušíme normalizaci naší politiky. Proto čekáme, že úrokové sazby budou výše, než na co jsme byli zvyklí za poslední dekádu či více."

Podle nové jarní prognózy má být hlavní úroková sazba přibližně snížena během příštích dvou let zhruba o dva procentní body k 3 %, kde ČNB vidí rovnovážnou úrokovou sazbu. Tempo jejího snižování má být podobné jako dle předchozí zimní únorové prognózy (až na 2,5 %), jen z vyšších úrokových hladin. To je v souladu s vyšším výhledem růstu české ekonomiky a slabší korunou i s menším uvolněním monetárních politik v zahraničí, než banka čekala v únoru. 

Z posledních komentářů členů bankovní rady se zdá, že by tato trajektorie redukce, možná již brzo během roku snížená na 25 bps mohla pokračovat.

Komentáře banky nepřinesly nový pohled na ekonomiku ani monetární politiku. Pohledem četnosti orientace komentářů je tento zápis orientován spíše mírně jestřábím směrem, tedy i v souladu s prognózou k redukci snižování úrokových sazeb z 50 bps na 25 bps, ke kterému by mělo dojít již v druhém pololetí 2024 z důvodu převahy proinflačních rizik. Navíc v dubnu spotřebitelská inflace vzrostla víc, než se čekalo. Tato data byla zveřejněna až po zasedání ČNB a nebyla tak součástí úvah monetární politiky 2.5. 

ČNB opatrnější tempo snižování o 50 bps považuje za odpovídající aktuálnímu návratu inflace k jejímu cíli a útlumu ekonomické aktivity a poptávkových tlaků a současně trvajícím inflačním rizikům zejména ze strany trhu práce a slabší koruny. 

Dlouhodobě problematický zůstává pohled tolerantní ČNB k trhu práce zvláště růstu nominálních mezd. Ačkoliv sice nedošlo k zažehnutí mzdově-inflační spirály a růst nominálních mezd zůstává stabilní, tento růst zvláště v období slabosti produktivity práce představuje trvalé inflační riziko inflačního cíle ČNB 2 %.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia