Makroekonomické události ČR: Index ekonomického sentimentu v únoru oslabil

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.02.2024
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v únoru k lednu oslabil, když oslabení sentimentu firem převážilo vzestup nálady domácností. Ten těsně vystoupal na více než 2leté maximum. Ve firemní sféře další vzestup sentimentu stavebnictví nestačil kompenzovat hlavně pokles nálady průmyslu, obchodu i služeb. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná, sentiment stavebnictví je lehce nad dlouhodobým průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich dobrá morálka už je jen slabá, nejnižší za poslední 3 roky od koronavirové pandemie. Naopak pesimismus stále převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice stále zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Paradoxně tak kotví blízko svého zhruba 2letého, byť oslabeného maxima. Celkový index ekonomického sentimentu ČR klesl o 1,9 bodů na 90,6 bodů z 92,5 bodů v lednu. Růst byl dán snížením indexu sentimentu firem o 2,8 bodů na 89,9 bodů z 92,7 bodů v lednu při posílení indexu domácností o 2,8 bodů na 94,0 bodů z 91,2 bodů v lednu. Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále silné inflaci, doznívajícím Ukrajinské a energetické krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky nedaleko k minimům od listopadu 2012, stále však přehledně nad historickým minimem koronavirového prvního úderu a v polovině intervalu od tohoto minima k maximu v minulé dekádě.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (2 2024, v bodech)

Skutečnost: 90,6
Očekávání:
Předchozí:   92,5

Index firemního sentimentu (2 2024, v bodech)

Skutečnost: 89,9
Očekávání:
Předchozí:   92,7

Index spotřebitelského sentimentu (2 2024, v bodech)

Skutečnost: 94,0
Očekávání:
Předchozí:   91,2

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v únoru k lednu oslabil, když oslabení sentimentu firem převážilo vzestup nálady domácností. Ten těsně vystoupal na více než 2leté maximum. Ve firemní sféře další vzestup sentimentu stavebnictví nestačil kompenzovat hlavně pokles nálady průmyslu, obchodu i služeb. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná, sentiment stavebnictví je lehce nad dlouhodobým průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich dobrá morálka už je jen slabá, nejnižší za poslední 3 roky od koronavirové pandemie. Naopak pesimismus stále převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice stále zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Paradoxně tak kotví blízko svého zhruba 2letého, byť oslabeného maxima. 

Český statistický úřad spotřebitelský sentiment komentoval takto: „Meziměsíční zlepšení zaznamenaly především ukazatele týkající se hodnocení stávající a očekáváné finanční situace domácností,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v únoru k lednu oslabil, když oslabení sentimentu firem převážilo vzestup nálady domácností. Ten těsně vystoupal na více než 2leté maximum. Ve firemní sféře další vzestup sentimentu stavebnictví nestačil kompenzovat hlavně pokles nálady průmyslu, obchodu i služeb. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná, sentiment stavebnictví je lehce nad dlouhodobým průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich dobrá morálka už je jen slabá, nejnižší za poslední 3 roky od koronavirové pandemie. Naopak pesimismus stále převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice stále zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Paradoxně tak kotví blízko svého zhruba 2letého, byť oslabeného maxima. 

Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále silné inflaci, doznívajícím Ukrajinské a energetické krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky nedaleko k minimům od listopadu 2012, stále však přehledně nad historickým minimem koronavirového prvního úderu a v polovině intervalu od tohoto minima k maximu v minulé dekádě. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia