Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (11 2023, v bodech)
Skutečnost: 93,1
Očekávání:
Předchozí: 92,8
Index firemního sentimentu (11 2023, v bodech)
Skutečnost: 93,5
Očekávání:
Předchozí: 92,8
Index spotřebitelského sentimentu (11 2023, v bodech)
Skutečnost: 90,7
Očekávání:
Předchozí: 92,7
Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v listopadu k říjnu drobně vzrostl s posílením sentimentu firem zejména ve stavebnictví i poklesem sentimentu domácností. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná, sentiment stavebnictví je lehce nad dlouhodobým průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich naděje už jsou jen slabé, nejnižší od koronavirové pandemie. Naopak pesimismus stále převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Paradoxně tak kotví blízko svého zhruba 2letého, byť oslabeného maxima.
Český statistický úřad spotřebitelský sentiment komentoval takto: "Z výsledků průzkumu vyplývá, že ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci domácnosti negativně hodnotí zejména svou současnou ekonomickou situaci a panují i určité obavy z jejího dalšího zhoršování,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v listopadu k říjnu drobně vzrostl s posílením sentimentu firem zejména ve stavebnictví i poklesem sentimentu domácností. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná, sentiment stavebnictví je lehce nad dlouhodobým průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich naděje už jsou jen slabé, nejnižší od koronavirové pandemie. Naopak pesimismus stále převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Paradoxně tak kotví blízko svého zhruba 2letého, byť oslabeného maxima.
Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále silné inflaci, doznívajícím Ukrajinské a energetické krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky nedaleko k minimům od listopadu 2012, stále však přehledně nad historickým minimem koronavirového prvního úderu a v polovině intervalu od tohoto minima k maximu v minulé dekádě. Hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení, tak i výhledem.