Makroekonomické události eurozóna: Index ZEW sentimentu ekonomické veřejnosti současné situace v srpnu nečekaně silně propadl a zastínil tak nečekaný a lehký růst očekávání

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.11.2023
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu současné makroekonomické situace Německa v srpnu k červenci nečekaně silně propadl a zastínil tak nečekaný a lehký růst indexu ZEW sentimentu očekávané makroekonomické situace. Hodnocení současné ekonomické situace již v červenci na velmi slabých hladinách v srpnu opět hluboce propadlo do sfér hospodářské recese. Index ZEW sentimentu makroekonomických očekávání s půlročním horizontem sice lehce posílil, jenže jde o srovnání vůči novému značně sníženému hodnocení současné ekonomické situace srpna, což očekávání uměle zvýšilo. Navíc výhled zůstává v negativních hodnotách, tedy ekonomická veřejnost stále čeká pro úvod roku 2024 vůči současné slabosti další zhoršení ekonomické situace, vzhledem k pádu hodnocení současné ekonomické situace srovnatelně na slabších úrovních než dle červencového šetření (přestože očekávání v srpnu vzrostla). Data vycházejí z průzkumu ekonomických expertů. Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu 2022 vyvolal historicky rekordní pád makroekonomických očekávání (ještě víc, než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Současně pak energetická krize společně s tím souvisejícími vysokou inflací a silným růstem úrokových sazeb a zpomalujícím ekonomickým růstem až do lehké recese stlačila očekávání pod pandemické dno až téměř k historickým minimům z dob světové hospodářské a finanční krize 2008 - 2009. S ústupem krizí sice očekávání vzrostla ale se silnými úrokovými sazbami a hospodářskou stagnací zůstávají historicky oslabena. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa v srpnu nečekaně vzrostl, 2,4 bodů na - 12,3 bodů z - 14,7 bodů v červenci, trh čekal jeho stagnaci na - 14,7 bodech. Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace Německa propadl o dost víc, než se čekalo, 11,8 bodů na - 71,3 bodů z - 59,5 bodů v červenci, trh čekal jeho jen malý pokles, 3,5 bodů, na - 63,0 bodů.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (8 2023, body)

Skutečnost:  -  12,3
Očekávání:    - 14,7
Předchozí:     - 14,7

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (8 2023, body)

Skutečnost: - 71,3
Očekávání:  - 63,0
Předchozí:   - 59,5

Rozbor: Indexy ZEW sentimentu současné makroekonomické situace Německa v srpnu k červenci nečekaně silně propadl a zastínil tak nečekaný a lehký růst indexu ZEW sentimentu očekávané makroekonomické situace. Hodnocení současné ekonomické situace již v červenci na velmi slabých hladinách v srpnu opět hluboce propadlo do sfér hospodářské recese. Index ZEW sentimentu makroekonomických očekávání s půlročním horizontem sice lehce posílil, jenže jde o srovnání vůči novému značně sníženému hodnocení současné ekonomické situace srpna, což očekávání uměle zvýšilo. Navíc výhled zůstává v negativních hodnotách, tedy ekonomická veřejnost stále čeká pro úvod roku 2024 vůči současné slabosti další zhoršení ekonomické situace, vzhledem k pádu hodnocení současné ekonomické situace srovnatelně na slabších úrovních než dle červencového šetření (přestože očekávání v srpnu vzrostla). Data vycházejí z průzkumu ekonomických expertů.

Prezident institutu ZEW Achim Wambach data glosoval růst ekonomických očekávání takto: "Respondenti plošně již nečekají další zvyšování úrokových sazeb eurozóny ani Spojených států amerických a ekonomický výhled USA se významně zlepšil - tyto faktory přispívají k zlepšeným očekáváním Německa."

Hodnocení: Indexy ZEW sentimentu současné makroekonomické situace Německa v srpnu k červenci nečekaně silně propadl a zastínil tak nečekaný a lehký růst indexu ZEW sentimentu očekávané makroekonomické situace. Hodnocení současné ekonomické situace již v červenci na velmi slabých hladinách v srpnu opět hluboce propadlo do sfér hospodářské recese. Index ZEW sentimentu makroekonomických očekávání s půlročním horizontem sice lehce posílil, jenže jde o srovnání vůči novému značně sníženému hodnocení současné ekonomické situace srpna, což očekávání uměle zvýšilo. Navíc výhled zůstává v negativních hodnotách, tedy ekonomická veřejnost stále čeká pro úvod roku 2024 vůči současné slabosti další zhoršení ekonomické situace, vzhledem k pádu hodnocení současné ekonomické situace srovnatelně na slabších úrovních než dle červencového šetření (přestože očekávání v srpnu vzrostla). Data vycházejí z průzkumu ekonomických expertů. 

Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu 2022 vyvolal historicky rekordní pád makroekonomických očekávání (ještě víc, než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Současně pak energetická krize společně s tím souvisejícími vysokou inflací a silným růstem úrokových sazeb a zpomalujícím ekonomickým růstem až do lehké recese stlačila očekávání pod pandemické dno až téměř k historickým minimům z dob světové hospodářské a finanční krize 2008 - 2009. S ústupem krizí sice očekávání vzrostla ale se silnými úrokovými sazbami a hospodářskou stagnací zůstávají historicky oslabena

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia