Makroekonomické události USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board v květnu nečekaně vzrostl, zůstává solidní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
31.05.2024
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v květnu nečekaně vzrostl ze svého dna od července 2022. Růst byl dán zejména posílením očekávání rovněž z minima od července 2022, ale i současné situace. Zůstává ale solidní, stále hlavně na pozadí trvale silného hodnocení trhu práce. Silná inflace omezuje finanční stabilitu a sílu domácností a současně donedávna nutila centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství a ohrožuje stále rekordně silný trh práce. Velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají, přidává se i znepokojení z politické situace. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu vzrostl od minima od července 2022 97,5 bodů (revize zvýšení z 97 bodů) na 102,0 bodů, trh čekal jeho pokles na 95,9 bodů. Očekávání nicméně jsou oslabena se signálem slábnutí ekonomiky kvůli silné inflaci, restrikci monetární politiky ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině s nepříznivým dopadem na ekonomiku. Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, míra restrikce monetární politiky Fedu, hospodářská recese i Ukrajinská a Blízkovýchodní krize. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.

USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (5 2024, v bodech)

Skutečnost: 102,0 
Očekávání:  95,9
Předchozí:   97,5 (revize z 97,0), minimum od července 2022

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v květnu nečekaně vzrostl ze svého dna od července 2022. Růst byl dán zejména posílením očekávání rovněž z minima od července 2022, ale i současné situace. Zůstává ale solidní, stále hlavně na pozadí trvale silného hodnocení trhu práce. Silná inflace omezuje finanční stabilitu a sílu domácností a současně donedávna nutila centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství a ohrožuje stále rekordně silný trh práce. Velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají, přidává se i znepokojení z politické situace.  Očekávání nicméně jsou oslabena se signálem slábnutí ekonomiky kvůli silné inflaci, restrikci monetární politiky ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině s nepříznivým dopadem na ekonomiku. Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, míra restrikce monetární politiky Fedu, hospodářská recese i Ukrajinská a Blízkovýchodní krize. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia