Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 13. - 17.6. USA: Silná inflace, maloobchodní tržby a nová výstavba, slabost regionální ekonomické aktivity, Fed zrychleně uklízí monetární expanzi

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Index produkčních cen PPI (5 2022, 14.6.), maloobchodní tržby (5 2022, 15.6.), index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku průzkumu Empire State Manufacturing Survey (6 2022, 15.6.), rozhodnutí centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a prodejů cenných papírů (15.6.), zahájení a povolení staveb domů (5 2022, 16.6.), index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (6 2022, 16.6.) a vystoupení guvernéra Fedu Jerome Powella (17.6.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 13. - 17.6. Spojených států amerických. Silná inflace vykazuje kulminaci, spotřeba domácností a nová výstavba pokračují silným růstem. Regionální data ekonomické aktivity ovšem v posledních měsících naznačila oslabení do pásma stagnace včetně výhledů pro konec roku 2022. Fed nasazuje k rychlejšímu útlumu stále expanzivní monetární politiky.

Index produkčních cen PPI (5 2022, 14.6.): Silná inflace vykazuje kulminaci. Ta ovšem stále není potvrzena stabilním poklesem. Od druhého pololetí by inflace měla klesat. Vzhledem k její vysoké výši, silným inflačním tlakům a nebezpečí, že podkladové inflační tlaky budou přetrvávat déle a že během klesající inflace její inflační jádro bez cen energií a potravin může dále růst s odkotvením inflačních očekávání ale předpokládaný pokles inflace od druhého pololetí 2022 nemusí být dostatečný. 

Maloobchodní tržby (5 2022, 15.6.): Spotřeba domácností pokračuje silným růstem na základě pulzující ekonomiky a rekordně silného trhu práce a růstu nominálních mezd. Růst spotřeby domácností dle trhu pokračoval i v květnu. Centrální banka navíc k poslednímu zasedání vydala optimistický výhled pokračování robustního růstu spotřeby domácností a ekonomiky přes rizika této doby (silná inflace a zvyšování úrokových sazeb, Ukrajinská krize), která spotřebu domácností příliš nesnížily. Jiný příběh píše Evropa včetně České republiky, kde se slabost spotřeby domácností vystupňovala od začátku tohoto roku. 

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku průzkumu Empire State Manufacturing Survey (6 2022, 15.6.): Regionální data ekonomické aktivity ovšem v posledních měsících naznačila oslabení do pásma stagnace včetně výhledů pro konec roku 2022. V květnu ekonomická aktivita dle průmyslových firem regionu New Yorku dokonce klesala s trvajícími potížemi prudkého růstu cen vstupů a značného zpožďování dodávek produkce. 

Rozhodnutí centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a prodejů cenných papírů (15.6.), vystoupení guvernéra Fedu Jerome Powella na inaugurační konferenci na téma Mezinárodní role amerického dolaru (17.6.): Fed se silným trhem práce a hlavně inflací, která zatím sotva vykazuje známky kulminace během posledního pololetí ryche otočil kormidlem k útlumu monetární expanze. Od 1.6. tak již prodává cenné papíry naakumulované z doby koronavirové pandemie (tehdy s cílem pomoci ekonomice volnějšími monetárními podmínkami) a výrazněji zvyšuje úrokové sazby. Inflace je vysoká, její další vývoj není jasný  a ekonomika s trhem práce jsou silné, což velí k pokračování silnějšího zvyšování úrokových sazeb už jen pro posílení naštíplé kredibility Fedu dostat inflaci pod kontrolu. Centrální banka tak může dále zvyšovat úrokové sazby do momentů jasných signálů inflačního trendu. 

Zahájení a povolení staveb domů (5 2022, 16.6.): Nová výstavba pokračuje robustním růstem. Dohání tak převis poptávky nad nabídkou. Zahájení i povolení staveb rezidenčních domů se drží blízko svých dlouhodobých maxim od roku 2006, krátce před vypuknutím světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009 s oslabením pandemie, otevíráním ekonomiky s uvolněním úspor vlivem potlačené poptávky kvůli zavřeným obchodům a nákupním možnostem a silnou fiskální a monetární podporou ekonomiky v podobě nízkých úrokových sazeb. Svoji roli hraje i nedostatek domů a růst jejich cen. Vývoj posledního roku ale ukazuje dílčí obrat, tedy vysokou inflaci, zvyšování úrokových sazeb, což vygradovala i Ukrajinská krize s poklesem poptávky po domech. Růstu nabídky rezidenčního bydlení, nové výstavby se to ale zatím nedotklo kvůli tomu, že na trhu dlouhodobě vládne převis poptávky nad nabídkou rezidenčního bydlení. Přes pokles této nerovnováhy posledních kvartálů tak nabídka nového bydlení stále dotahuje poptávku. 

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (6 2022, 16.6.): Regionální data ekonomické aktivity ovšem v posledních měsících naznačila oslabení do pásma stagnace včetně výhledů pro konec roku 2022. V květnu ekonomická aktivita dle průmyslových firem regionu Philadelphia rostla jen mírně s trvajícími potížemi prudkého růstu cen vstupů a značného zpožďování dodávek produkce. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silná inflace je nepříznivá pro akcie a dluhopisy. Silný růst spotřeby domácností a nové výstavby je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy, naopak slabost regionální ekonomické aktivity je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro zlato a dluhopisy. Útlum monetární expanze Fedu je nepříznivý pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivý pro dolar. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia