Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 30.5. - 3.6. USA: Den obětí války, spotřebitelský sentiment, firemní barometr Chicaga, indexy ISM a trh práce mají oslabit, růst produktivity mírný, růst mezd a jednotkových pracovních nákladů silný

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 30.5. - 3.6. USA: Den obětí války, spotřebitelský sentiment, firemní barometr Chicaga, indexy ISM a trh práce mají oslabit, růst produktivity práce mírný, růst mezd a jednotkových pracovních nákladů silný

Den obětí války (Memorial Day, 30.5.): Během svátku Dne obětí války budou finanční trhy zavřeny. 

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (5 2022, 31.5.): Spotřebitelský sentiment se vůči dubnu má snížit, zůstává však robustní díky hodnocení současné situace na pozadí robustní ekonomiky a trhu práce, zatímco očekávání driftují níže (s Ukrajinskou krizí, vysokou inflací, silnějším růstem úrokových sazeb a obavami z recese). Jiný index spotřebitelského sentimentu, index spotřebitelského sentimentu University Michigan citlivější na silné ceny benzínu, inflaci a osobní finance domácností ale padá k historickým minimům.

Firemní barometr Chicaga (5 2022, 31.5.): Firemní barometr Chicaga se má meziměsíčně snížit, přesto by měl stále vykazovat silný růst ekonomické aktivity regionu bohatě zastoupeném stěžejním automobilovým průmyslem. Obecně regionální data ekonomické aktivity severovýchodu USA ale v posledních měsících vyklesala do pásma stagnace včetně jejího půlročního výhledu. 

Index ISM zpracovatelského průmyslu (5 2022, 1.6.): Index se má vůči dubnu snížit. Přes pokles růst aktivity odvětví má ale zůstat solidní. Výrazná mají zůstat produkční omezení sektoru (prudký růst cen vstupů a velmi silný růst nevyřízených zakázek a zpožďování dodávek), byť prosakují náznaky jejich mírnění ovšem s riziky slabosti ekonomického růstu Čínské lidové republiky a Ukrajinské krize, silné inflace, vysokých úrokových sazeb a hospodářské recese.

Produktivita práce, mzdy a jednotkové pracovní náklady (1Q 2022, 2.6.): Dlouhodobě produktivita práce pokračuje v mírném růstu, růst mezd sílí a proto s ním i růst jednotkových pracovních nákladů. Tyto trendy by měly pokračovat i v dalších čtvrtletích. V období silné inflace růst mezd předstihuje růst produktivity práce a má předpoklady sytit inflaci silnější, než je inflační cíl centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému 2,0 %. Proto Fed rychleji redukuje ultraexpanzi monetární politiky z éry kvantitativního uvolňování kvůli koronavirové pandemii s cílem zdražit peníze a přímo omezit poptávku, růst nákladů a zchladit tak inflaci k normálu. Vedle zvyšování úrokových sazeb redukce ultraexpanze monetární politiky nabývá podoby i kvantitativního utahování, tedy redukce bilance nakoupených cenných papírů ze zmíněného kvantitativního uvolňování. 

Trh práce (5 2022, 3.6.): Růst zaměstnanosti se má snížit, má však zůstat silný. Míra nezaměstnanosti má stagnovat na dubnových 3,6 %, tedy lehce nad multidekádním minimem. Ekonomika je podle řady ukazatelů (růst zaměstnanosti, její celková úroveň, míra nezaměstnanosti, nová pracovní místa,dobrovolná ukončení pracovních poměrů atd.) ve stavu plné zaměstnanosti. 

Index ISM služeb (5 2022, 3.6.): Index se má vůči dubnu snížit. Růst aktivity odvětví se má snížit ze silné rychlosti na solidní. Výrazná mají zůstat produkční omezení sektoru (prudký růst cen vstupů a velmi silný růst nevyřízených zakázek a zpožďování dodávek), byť prosakují náznaky jejich mírnění ovšem s riziky slabosti ekonomického růstu Čínské lidové republiky a Ukrajinské krize, silné inflace vysokých úrokových sazeb a hospodářské recese.

Očekávaný dopad událostí na trhy: Přestože síla spotřebitelského sentimentu, růstu ekonomické aktivity a trhu práce se má meziměsíčně snížit, mají zůstat robustní. Silmný růst mezd a jednotkových pracovních nákladů je nepříznivý pro akcie, dluhopisy a zlato.  

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia