Obchodní bilance (6 2022, 8.8.): Zahraniční obchod pokračuje již rok výrazným deficitem. Struktura schodku se obvšem posunula, v předchozích kvartálech deficit tvořil silnější import výrazně zdražené ropy i nižší export automobilů kvůli produkčním omezením. V posledních měsících se ovšem produkční omezení uvolňují a export automobilů se dokázal vrátit k loňským úrovním. Toto zlepšení ovšem vynulovalo další zdražení ropy a posílení importu.
Průmyslová výroba (6 2022, 8.8.): Průmyslová výroba vykazuje náznaky oživení s probuzením automobilového průmyslu s uvolněním limitů nabídky. Přesto zpracovatelský průmysl jako celek roste stále pouze velmi mírně. Sektor je pod tlakem Ukrajinské krize a tím i oslabení růstu světové ekonomiky včetně hlavních obchodních partnerů eurozóny, stále silně rostou ceny vstupů. Sentiment komplikuje i rapidní zvýšení úrokových sazeb ČNB.
Stavební produkce (6 2022, 8.8.): Stavebnictví v posledních kvartálech vykazuje oživení. Sektor se dokázal poprat s produkčními omezeními posledního roku. Rezidenční stavitelství sice je pod tlakem slabé poptávky kvůli silnému zdražení úvěrů, ovšem vzhledem k dlouhodobému převisu nad poptávkou stavitelé zkrátka mají stále co stavět. Kromě toho se do sektoru příznivě infiltruje podpůrný balíček Evropské unie na podporu jejích ekonomik v pandemické krizi a jejich restrukturalizaci.
Měsíční data trhu práce dle Ministerstva práce a sociálních věcí (7 2022, 8.8.): Trh práce zůstává silný. Ekonomika stále pokračuje v solidním růstu, což generuje sílu trhu práce. Na druhou stranu jeho posilování v postpandemickém období již zvolňuje vzhledem k útlumu ekonomické aktivity a množství rizik v ekonomice. Přesto míra nezaměstnanosti zůstává velmi nízká a růst nominálních mezd robustní. Vzhledem k silné inflaci možná Česká národní banka bude i cílovat stav trhu práce resp. jeho ochlazení, které by mělo být jedním z klíčů velmi silného růstu cen.
Tržby služeb (2Q 2022, 9.8.): Služby přebraly roli tahouna růstu ekonomiky. S potížemi zahraničního obchodu a zpracovatelského průmyslu a poté co spotřebitelé přesunuli poptávku do sektoru, který byl nejdéle postižen koronavirovou pandemií růst služeb dohání období útlumu pandemických několika kvartálů.
Index spotřebitelských cen CPI (7 2022, 10.8.): Inflace je dramaticky vysoko a šplhá k 20 %. Od druhého pololetí by měla klesat, ovšem velkým nebezpečím je, že se očekávání nenaplní, nebo že bude příliš malý a inflace zůstane vysoká. Podpůrné inflační signály jsou konfliktní, takže nejistota a riziko jsou velké.
Zápis zasedání monetární politiky České národní banky 4.8. (12.8.): ČNB přerušila cyklus zvyšování úrokových sazeb, na srpnovém zasedání je podle očekávání trhu nezměnila. Naznačila též, že jsou blízko svého stropu. Změna monetární politiky nesouvisí s uklidněním inflace, ta je stále vyšší, ale hlavně s obměnou bankovní rady a pohledem nových členů očekávání poklesu inflačních tlaků a blízké kulminace inflace. První a zásadní zásahy nových členů bankovní rady do jejího jednání a rozhodování, první možnost trhů nahlédnout detailněji do jejich úvah a zpřesnit výhled ekonomického vývoje a úrokových sazeb činní tento zápis důležitou událostí.
Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost obchodní bilance a zpracovatelského průmyslu je nepříznivá pro korunu a akcie a je dobrá pro dluhopisy. Naopak oživení stavebnictví a síla trhu práce a služeb jsou příznivé pro korunu a akcie a nepříznivé pro dluhopisy. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy i korunu. Monetární politika vysokých úrokových sazeb je nepříznivá pro akcie a dluhopisy a je příznivá pro korunu, nicméně nyní ČNB zastavila jejich zvyšování a naznačila možnost jejjch stropu.