Očekávané makroekonomické události eurozóny týdne 15. - 19.1: Stagnace ekonomiky Německa v roce 2023 i lednových indexů ekonomického sentimentu ZEW Německa

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.01.2024
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt Německa (2023, 15.1.) a index ZEW ekonomického sentimentu současné situace a očekávání Německa (1 2024, 16.1.) jsou hlavní makroekonomické události eurozóny týdne 15. - 19.1. Hospodářství se pohybuje na hraně stagnace. Ekonomický sentiment ekonomické veřejnosti podle trhu v lednu vůči prosinci 2023 rovněž přibližně stagnoval.

Hrubý domácí produkt Německa (2023, 15.1.): Hospodářství se pohybuje na hraně stagnace. V roce 2022 růst ekonomiky oslabil na 1,9 % z 3,1 % s tím, jak se vyčerpávalo postpandemické oživení a naopak se do hospodářství zasáhla nová vlna krizí (Ukrajinská krize, silný růst cen energií a inflace). Loni se vliv těchto krizí přitlumil, na ekonomiku ale začaly více doléhat rychle do dlouho nevídaných výšin zvýšených úrokových sazeb. To vše ve spojení se slabostí světové ekonomiky zatlačilo do útlumu hlavní komponenty poptávky (spotřeba domácností, firemní investice, export) a sektorové aktivity (stavebnictví, zpracovatelský průmysl, služby). 

Indexy ZEW ekonomického sentimentu současné situace a očekávání Německa (1 2024, 16.1.): Trh za leden nečeká větší změny indexů ZEW sentimentu ekonomické veřejnosti, v případě současné situace i očekávání. Hodnocení současné situace odpovídá silnější recesi ekonomiky eurobloku a ekonomická veřejnost dosud do druhého kvartálu 2024 čeká jen lehké oživení ekonomické aktivity. V dalších měsících by mělo přijít zlepšení v souvislosti s poklesem inflace eurozón a s tím souvisejícími signály uzavření cyklu zvyšování úrokových sazeb Evropské centrální banky. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomiky i ekonomického sentimentu ekonomické veřejnosti je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia