Očekávané makroekonomické události týdne 19. - 23.2. eurozóna: Ústup slabosti předstihových indikátorů (PMI, Ifo), hospodářská recese Německa se protahuje

Makroekonomický zpravodaj
  |  
17.02.2024
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Německa, Francie a eurozóny (2 2024, 22.2.), hrubý domácí produkt Německa, struktura (4Q 2024, 23.2.) a index firemního klimatu Německa Ifo (2 2024, 23.2.) jsou hlavní makroekonomická data týdne 19. - 23.2. eurozóny. Předstihové indikátory mají vykázat lehký ústup slabosti ekonomické aktivity a firemního sentimentu eurozóny resp. Německa. Německá ekonomika balancuje v lehké recesi.

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Německa, Francie a eurozóny (2 2024, 22.2.): Předstihové indikátory mají vykázat lehký ústup slabosti ekonomické aktivity. Lehká recese zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity eurozóny se má trochu snížit. Poněkud větší je v eurozóně stále recese ve zpracovatelském průmyslu. Robustnější recese zpracovatelskéhok průmyslu, služeb a ekonomické aktivity trvá ve Francii. 

Hrubý domácí produkt Německa, struktura (4Q 2024, 23.2.): Německá ekonomika balancuje v lehké recesi. Předstihová data zatím nenaznačují větší zlepšení ani s výhledem k počátku druhého pololetí 2024. 

Index firemního klimatu Německa Ifo (2 2024, 23.2.): Předstihové indikátory mají vykázat lehký ústup slabosti ekonomické aktivity a firemního sentimentu eurozóny resp. Německa. Zlepšit se má drobně podindex očekávání, zatímco podindex současné situace má stagnovat. Vývoj očekávání, současné situace i celkového klimatu zpracovatelského průmyslu, služeb a obchodu je v Německu trendově podobný, když slabost je nejmírnější ve službách a srovnáním těchto tří odvětví největší v zpracovatelském průmyslku. Stavebnictví se tomu vymyká, když očekávání oscilují na dlouhodobých minimech pod dnem z koronavirové pandemie na úrovni vypuknutí války na Ukrajině, zatímco hodnocení současné situace a tím i celkového firemního klimatu odvětví neustále slábne. Stavebnictví patří k nejcitlivějším sektorům na úrokové sazby, které byly v minulých letech prudce zvýšeny. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost předstihových indikátory ekonomické aktivity a firemního sentimentu eurozóny resp. Německa a HDP Německa je příznivá pro dluhopisy a nepříznivá pro akcie a euro. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia