Očekávané makroekonomické události týdne 22. - 26.7. USA: Prodeje starších i nových domů zůstávají utlumeny, růst ekonomiky letos slábne, spotřebitelská inflace (PCE) po přerušení v prvním čtvrtletí pokračuje poklesem

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.07.2024
  |  
Josef Kvarda
Prodeje starších/existujících domů (6 2024, 23.7.), prodeje nových domů (6 2024, 24.7.), hrubý domácí produkt (Q2 2024, 25.7.) a index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (6 2024, 26.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 22. - 26.7. Spojených států amerických. Trh domů zůstává oslaben, tempo růstu ekonomiky i spotřebitelských cen v druhém kvartálu slábne.

Prodeje starších/existujících domů (6 2024, 23.7.): Trh domů včetně nové výstavby a prodeje starších a nových domů zůstává značně oslaben. Trh domů zůstává v útlumu hlavně kvůli trvajícím vysokým úrokovým sazbám, přestože ekonomika i trh práce včetně nominálních mezd nadále solidně rostou. I když ceny nemovitostí taky stále decentně rostou, stav trhu domů se začíná normalizovat výraznějším posilováním nabídky domů na trhu včetně doby do prodeje domů. Vysoké úrokové sazby pravděpodobně zůstanou vysoko delší čas, takže proto tento trh zůstane v útlumu minimálně i téměř celý tento rok.

Prodeje nových domů (6 2024, 24.7.): Trh domů zůstává slabý. Platí ti nejen pro prodeje nových ale i starších/existujících domů a novou výstavbu. Hlavním důvodem jsou stále vysoké úrokové sazby. Ty se letos již (moc) měnit nebudou, takže oživení trhu domů se odkládá nejdříve na rok 2025. 

Hrubý domácí produkt (Q2 2024, 25.7.): Růst ekonomiky letos slábne, což by měl potvrdit i druhý kvartál na pozadí slabšího růstu spotřeby zboží a služeb, slabosti investic i exportu vzhledem k oslabené světové ekonomice. Centrální banka USA, Federální rezervní systém, nicméně podle své nejnovější červnové projekce letos i v dalších letech a dlouhodobě vidí stabilní růst hospodářství kolem 2,0 %. 

Index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (6 2024, 26.7.): Tempo růstu spotřebitelských cen v druhém kvartálu slábne. Tím se potvrzuje trend jejího slábnutí z loňska narušený pouze jejím zesílením v letošním prvním čtvrtletí. Pokud se klesající trend inflace k cíli Fedu 2 % bude potvrzovat, mohla by centrální banka zahájit snižování úrokových sazeb teoreticky již v září nebo listopadu, tedy ještě před koncem roku. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost trhu domů a ekonomického růstu je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro dluhopisy a zlato. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia