Očekávané makroekonomické události týdne 25. - 29.4. USA: Spotřebitelský sentiment a prodeje nových domů, růst HDP, cen, mezd i regionální ekonomické aktivity má zůstat robustní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (4 2022, 26.4.), prodeje nových domů (3 2022, 26.4.), hrubý domácí produkt (1Q 2022, 28.4.), index cen spotřebitelských výdajů PCE (3 2022, 29.4.), index zaměstnaneckých nákladů ECI (1Q 2022, 29.4.) a firemní barometr Chicaga (4 2022, 29.4.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 25. - 29.4. Spojených států amerických. Podle trhu se spotřebitelská nálada domácností a firemní barometr Chicaga v dubnu, březnové prodeje nových domů vůči předchozímu měsíci i růst HDP a mezd k předchozímu kvartálu lehce sníží, zůstanou však robustní. Spotřebitelská inflace vykazuje známky kulminace zejména v případě jejího jádra bez cen potravin a energií.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (4 2022, 26.4.): Podle trhu se spotřebitelská nálada domácností lehce sníží, zůstanou však robustní. Silná ekonomika, trh práce a akciový trh zatím přetlačují obavy inflace a geopolitického hřmění z východu. 

Prodeje nových domů (3 2022, 26.4.): Březnové prodeje nových domů vůči předchozímu měsíci se lehce sníží, zůstanou však robustní. Trh domů zůstává silný, centrální banka, Federální rezervní systém, kvůli vysoké inflaci začínají cíleně srážet poptávku zvyšováním úrokových sazeb. Ceny nemovitostí jsou vysoké, což trh domů ochladí. 

Hrubý domácí produkt (1Q 2022, 28.4.): Růst HDP se má vůči předchozímu kvartálu poněkud snížit, stále má však zůstat vysoký. Základem je robustní růst spotřebitlelské poptávky, přispívají i soukromé investice a export. Rok 2022 je stále ve znamení nízkých úrokových sazeb, avšak kvůli vysoké inflaci Fed hodlá silnějí zvyšovat úrokové sazby a to už i s cílem ochlazovat domácí poptávku. Guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému Jerome Powell v této souvislosti podotkl obavu, aby obrat kormidla monetární politiky do neutrálního postavení či restrikce nepřinesl hospodářskou recesi. 

Index cen spotřebitelských výdajů PCE (3 2022, 29.4.): Spotřebitelská inflace vykazuje známky kulminace zejména v případě jejího jádra bez cen potravin a energií. Centrální banka, Federální rezervní systém, se ale vysoké inflace obává a hodlá zagresivnit zvyšování úrokových sazeb. 

Index zaměstnaneckých nákladů ECI (1Q 2022, 29.4.): Růst mezd má vůči předchozímu čtvrtletí nepatrně klesnout, měl by ale zůstat nadále zvýšený. Trh práce je s expandující po koronavirové pandemii otevřenou ekonomikopu vyčerpaný a i kvůli zvýšené inflaci firmy zvyšují mzdy rychleji. To se nelíbí Fedu a chce rychleji zvýšit úrokové sazby s cílem snížit poptávku a oslabit růst ekonomiky, trhu práce, mezd a tím i inflaci. 

Firemní barometr Chicaga (4 2022, 29.4.): Meziměsíčně má růst ekonomické aktivity regionu Chicaga významněji zastoupené automobilovým průmyslem růst méně, stále však velmi silně. Jiná data regionálních předstihových ukazatelů nicméně ukázala značný pokles výhledů pro druhé pololetí tohoto roku. Optimismus firem tak již je jen opatrný. Důvodem je hlavně vysoká inflace, předpokládaný silnější růst úrokových sazeb a pokles ekonomického růstu. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Síla spotřebitelského sentimentu, trhu domů, růstu HDP, mezd a regionální ekonomické aktivity je příznivá pro akcie a dolar a nepříznivá pro zlato a dluhopisy. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy, zlato a dolar. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia