Očekávané makroekonomické události týdne 29.1. - 2.2. USA: Robustní spotřebitelský sentiment a trh práce, silný růst mezd (ECI), recese regionální ekonomické aktivity a zpracovatelského průmyslu, stagnace úr. sazeb Fedu, rychlejší růst produktivity práce

Makroekonomický zpravodaj
  |  
26.01.2024
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (1 2024, 30.1.), index zaměstnaneckých nákladů ECI (4Q 2023, 31.1.), firemní barometr Chicaga (1 2024, 31.1.), rozhodnutí centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb (31.1.), produktivita práce, nominální mzdy, jednotkové pracovní náklady (4Q 2023, 1.2.), index ISM zpracovatelského průmyslu (1 2023, 1.2.) a trh práce (1 2023, 2.2.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 29.1. - 2.2. Spotřebitelský sentiment zůstává solidní. Silný růst nominálních mezd slábne jen lehce. Menší recese regionální ekonomické aktivity i zpracovatelského průmyslu se má vůči prosinci snížit. Fed cíl své hlavní úrokové sazby podle trhu nezmění. Produktivita práce v druhém pololetí 2024 zrychlila růst, což zpomaluje růst jednotkových pracovních nákladů. Růst zaměstnanosti slábne, avšak zůstává solidní. Trh práce je stále přibližně rekordně silný.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (1 2024, 30.1.): Spotřebitelský sentiment zůstává solidní. Vůči prosinci má posílit patrně s relativně solidními zprávami ekonomiky mířící k měkkému přistání, kdy pokles inflace jen sníženým růstem ekonomiky i trhu práce na pozadí obnovení růstu cen akcií. 

Index zaměstnaneckých nákladů ECI (4Q 2023, 31.1.): Silný růst nominálních mezd slábne jen lehce. Jiné statistiky mzdové dynamiky ani větší zpomalení neukazují. 

Firemní barometr Chicaga (1 2024, 31.1.): Menší recese regionální ekonomické aktivity se má vůči prosinci snížit. Předstihové ukazatele ekonomické aktivity z regionů navíc větší oživení nenaznačují ani do úvodu druhého pololetí 2024. 

Rozhodnutí centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb (31.1.): Fed cíl své hlavní úrokové sazby podle trhu nezmění. Nicméně vzhledem poklesu inflace centrální banka směřuje trhy k tomu, že úrokové sazby již kulminovaly a další jejich změnou bude snížení Řešit se tak v nejbližší budoucnosti má to, kdy se mají začít snižovat a jakým tempem

Produktivita práce, nominální mzdy, jednotkové pracovní náklady (4Q 2023, 1.2.): Produktivita práce v druhém pololetí 2024 zrychlila růst, což zpomaluje růst jednotkových pracovních nákladů. Produktivnější ekonomika plyne zejména z posílení růstu ekonomiky. 

Index ISM zpracovatelského průmyslu (1 2023, 1.2.): Menší recese zpracovatelského průmyslu se má vůči prosinci snížit. Tlaky kapacit, trhu práce i cen jsou rovněž utlumeny. 

Trh práce (1 2023, 2.2.): Růst zaměstnanosti slábne, avšak zůstává solidní. Trh práce je stále přibližně rekordně silný. Výraznější zkrat trhu práce není v dohledu, takže pokud se inflace sníží k cíli centrální banky a ekonomika měkce přistane, trh práce již příliš neztratí. Tento scénář se nyní rýsuje jako pravděpodobný. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Solidní spotřebitelský sentiment a rekordně silný trh práce stejně jako stále robustní (byť slábnoucí) růst nominálních mezd jsou dobré zprávy pro akciový trh a dolar a nepříznivé informace pro dluhopisy a zlato. Slabost regionální ekonomiky a zpracovatelského průmyslu je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro dluhopisy a zlato. Vysoké úrokové sazby jsou nepříznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a jsou příznivé pro dolar. Robustnější růst produktivity práce je příznivý pro akcie, dolar, dluhopisy i zlato. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia