Obchodní bilance (3 2024, 7.5.): Zahraniční obchod oživuje. Překvapivě oživení souvisí s růstem exportu, ačkoliv mezikvartálně zahraniční obchod růst ekonomiky snižoval. Oživení světové ekonomiky a tím i českého zahraničníhok obchodu má být v dalších kvartálech spíše mírnější.
Průmyslová výroba (3 2024, 7.5.): Průmysl stagnuje. Ani celosvětově sektor nenaznačuje větší zlepšení včetně klíčových exportních trhů Česka, tj. Německa a eurozóny.
Stavební produkce (3 2024, 7.5.): Stavebnictví oživuje. Sektor nastartoval k růstu s uvolňováním monetární restrikce ČNB, dílem pomáhá i teplejší počasí.
Státní svátek Den vítězství (8.5.): Svátek znamená zavřené finanční trhy.
Maloobchodní tržby (3 2024, 9.5.): Maloobchod nachází své dno. Pomáhá mu k tomu vedle redukce úrokových sazeb taky pokles inflace a obnovování růstu reálných mezd.
Tržby služeb (1Q 2024, 10.5.): Služby nachází své dno. Přispívá k tomu stále restriktivní monetární politika a celková slabost ekonomiky.
Zápis České národní banky zasedání monetární politiky 2.5. (10.5.): ČNB na zasedání v úvodu května snížila hlavní úrokové sazby podle očekávání o 50 bps. ČNB k zasedání potvrdila signál z předchozího zasedání monetární politiky 8.2. pokračování snižování úrokových sazeb. Podle nové jarní prognózy má být podobně rychlá, během příštích dvou let zhruba o dva procentní body k 3 %, kde ČNB vidí rovnovážnou úrokovou sazbu, jako dle předchozí zimní prognózy na 2,5 %, jen z vyšších úrokových hladin. To je v souladu s vyšším výhledem růstu české ekonomiky a slabší korunou i s menším uvolněním monetárních politik v zahraničí, než banka čekala v únoru.
Trh práce dle ministerstva práce a sociálních věcí (4 2024, 10.5.): Trh práce přes mírné slábnutí zůstává silný. Taky proto trvá robustní růst nominálních mezd, které ostrým splasknutím vysoké inflace zpět k cíli ČNB 2 % obnovují růst reálných mezd.
Očekávaný dopad událostí na trhy: Oživení zahraničního obchodu a stále silný trh práce jsou příznivé pro korunu a akcie a nepříznivé pro dluhopisy. Naopak trvalejší slabost průmyslu, stavebnictví, maloobchodu i služeb je nepříznivá pro akcie a korunu a příznivá pro dluhopisy. Vysoké úrokové sazby, které přes snižování jsou stále v restriktivním pásmu jsou nepříznivé pro akcie a dluhopisy a jsou příznivé pro korunu.