Očekávané makroekonomické události týdne 6. - 10.9. ČR: V červenci deficit obchodní bilance, stagnace stavebnictví, mírné oživení průmyslu a návrat k předpandemickému růstu maloobchodu, inflace v srpnu zvýšená

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.09.2021
  |  
Josef Kvarda
Obchodní bilance (7 2021, 6.9.), stavební produkce (7 2021, 6.9.), průmyslová výroba (7 2021, 6.9.), maloobchodní tržby (7 2021, 7.9.) a index spotřebitelských cen CPI (8 2021, 10.9.) jsou hlavní makroekonomická data týdne České republiky. Obchodní bilance po roce silných přebytků má v červenci zopakovat červnový schodek obchodní bilance, teprve druhý od května 2020. Stavebnictví balancuje na hraně stagnace, zatímco průmyslová aktivita vykazuje mírné oživení. Naopak maloobchodní tržby se poměrně rychle vzpamatovaly do předpandemického růstového trendu. Inflace je zvýšená.

Obchodní bilance (7 2021, 6.9.): Obchodní bilance po roce silných přebytků má v červenci zopakovat červnový schodek obchodní bilance, teprve druhý od května 2020. Červnový deficit vyplylul hlavně z dalšího oživování dovozu i v poměru k exportu. Import byl rekordní s výjimkou dubna. Přes deficit obchodní bilance jsou pozitivní hlavně postpandemicky zvýšené objemy exportu a importu. 

Stavební produkce (7 2021, 6.9.): Stavebnictví balancuje na hraně stagnace. S útlumem koronavirové pandemie je patrné oživení, nicméně značná část meziročního růstu stavební produkce vyplývá z nízké srovnávací základny loňského roku, kdy byl dopad pandemické první vlny nejsilnější. Také jinde v Evropě je oživení stavebnictví spíše mírnější

Průmyslová výroba (7 2021, 6.9.): Průmyslová aktivita vykazuje mírné oživení. Silná meziroční růstová tempa plynou z velmi oslabené loňské srovnávací základny. Průmysl se pohybuje na předpandemických úrovních ovšem do dlouhodobého růstového trendu zatím nedorostl. Pomůže mu oživení ekonomiky, naopak v růstu jej limitují nedostatek surovin, polotovarů a lidských zdrojů a z toho plynoucí zpožďování dodávek a růst cen vstupů.

Maloobchodní tržby (7 2021, 7.9.): Maloobchodní tržby se poměrně rychle vzpamatovaly do předpandemického růstového trendu. Spotřebitelské poptávce pomáhá otevřenější ekonomika, příliš neztenčené příjmy domácností vlivem podpory státu a centrální banky ekonomice a s tím související příznivá situace a vývoj trhu práce. Nezaměstnanost přes pandemii příliš nevzrostla a naopak za poslední kvartál slábne, patrně v novém dlouhodobějším, klesajícím trendu.

Index spotřebitelských cen CPI (8 2021, 10.9.): Inflace je zvýšená. Stále ji však významně nafukují specifické ceny benzínu resp. energií a alkoholických a tabákových produktů a to zhruba z 1/3. Současně zvýšená inflace 3,4 % nad toleranční pásmo 3 % inflačního cíle České národní banky 2 % tak bez těchto položek dosahuje jen zhruba 2,2 %, tedy pouze mírného zvýšení nad cíl centrální banky. Přesto ČNB právě kvůli inflačním nebezpečím již dvakrát zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu a naznačuje pokračování tohoto trendu i ve druhém pololetí 2021. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Expandující zahraniční obchod, maloobchodní tržby a do určitý míry i průmyslová produkce jsou dobré zprávy pro akcie a korunu a nepříznivé informace pro dluhopisy. Stagnace stavebnictví je příznivá pro dluhopisy, nepříznivá pro akcie a korunu. Zvýšená inflace je dobrá pro korunu, ale nepříznivá pro dluhopisy a kvůli tlaku na růst úrokových sazeb i pro akcie. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia