Obchodní bilance (11 2023, 8.1.): Zahraniční obchod pokračuje v oživování. Příznivě se přes množství krizí (inflace, energie, Ukrajina) a s tím související slabost ekonomiky stále vyvíjí vývoz automobilů. Dalším významným faktorem zlepšení obchodní bilance je slábnutí dovozu ropy a jiných surovin.
Průmyslová výroba (11 2023, 8.1.): Průmysl pokračuje v mírném slábnutí. Průmysl je podobně jako řada odvětví české ekonomiky v trvající recesi. Stejně je na tom průmysl i v jiných světových hospodářských centrech jako je Evropa či Spojené státy americké. Důvodem je slabost světové ekonomiky a tím i aktivity exportu, s nímž je průmysl spojen, produkční limity odvětví i vysoké úrokové sazby, stále silná inflace a celková recese ekonomiky a řada jejích nejistot.
Stavební produkce (11 2023, 8.1.): Stavebnictví dále mírně klesá. Sektor sužují tak jako jinde ve světě vysoké úrokové sazby, stále silná inflace a celková recese ekonomiky a řada jejích nejistot. I stavebnictví podobně jako průmysl řeší některé své produkční limity.
Trh práce dle Českého statistického úřadu (11 2023, 9.1.): Trh práce se nachází v trendu mírného slábnutí, zůstává však silný. Tendence trhu práce odpovídá trendům hlavních světových ekonomik. Firmy odmítají výraznější propouštění zřejmě s očekáváním ekonomického oživení a s obavami chronického nedostatku pracovní síly s tím, že pokles produktivity práce s rychlým růstem nominálních mezd podniky stále mají sílu řešit inflačně, tedy růstem cen své produkce a služeb.
Trh práce dle Ministerstva práce a sociálních věcí (11 2023, 9.1.): Trh práce se nachází v trendu mírného slábnutí, zůstává však silný. Tendence trhu práce odpovídá trendům hlavních světových ekonomik. Firmy odmítají výraznější propouštění zřejmě s očekáváním ekonomického oživení a s obavami chronického nedostatku pracovní síly s tím, že pokles produktivity práce s rychlým růstem nominálních mezd podniky stále mají sílu řešit inflačně, tedy růstem cen své produkce a služeb.
Index spotřebitelských cen CPI (12 2023, 11.1.): Spotřebitelská inflace klesá výrazně. Důvodem je restriktivní monetární politika ČNB oslabující ekonomiku a taky přizpůsobení nabídky v podobě omezení limitů produkce a zprůchodnění dodavatelských řetězců. Inflace podle ČNB letos dále výrazně klesne k jejímu cíli 2,0 %. Vzhledem k tomu, že pokles inflace banka připouští může být i nižší, úrokové sazby chce snižovat pouze pomalu a mírně.
Maloobchodní tržby (11 2023, 12.1.): Maloobchodní tržby stále trochu klesají. S nízkým spotřebitelským sentimentem a klesajícími výdaji v obchodech souvisí hlavně silná inflace, vysoké úrokové sazby, recese ekonomiky a její nejistoty včetně trhu práce s poklesem reálných příjmů. Maloobchod slábne již od poloviny roku 2021, tedy 2,5 roku. V dalších kvartálech by pokles inflace a úrokové sazby měly zvýšit spotřebitelskou náladu, posílit reálné mzdy a tím i oživit tržby maloobchodu.
Očekávaný dopad událostí na trhy: Oživení zahraničního obchodu je příznivé pro akcie a korunu a nepříznivé pro dluhopisy. Slabost průmyslu, stavebnictví a maloobchodu je naopak nepříznivá pro akcie a korunu a příznivá pro dluhopisy. Podobný vliv má i slábnutí trhu práce, i když je stále silný výrazně klesající inflace je příznivá akcie, dluhopisy i korunu.