Očekávané makroekonomické události týdne 9. - 13.10. ČR: Obchodní bilance v mírném deficitu, stagnace stavebnictví a průmyslu, silný trh práce, pokles stále vysoké inflace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.10.2023
  |  
Josef Kvarda
Obchodní bilance (8 2023, 9.10.), stavební produkce (8 2023, 9.10.), průmyslová výroba (8 2023, 9.10.), míra nezaměstnanosti dle Ministerstva práce a sociálních věcí (9 2023, 9.10.) a index spotřebitelských cen CPI (9 2023, 10.10.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 9. - 13.10. České republiky. Deficit obchodní bilance se má vůči červenci mírně snížit. Stavební a průmyslová produkce pokračuje stagnací. Trh práce je stále velmi silný. Spotřebitelské ceny přešly v meziměsíčním srovnání, meziročně tak inflace kvůli vysoké srovnávací základně z loňska zůstává vysoká, značně však slábne.

Obchodní bilance (8 2023, 9.10.): Deficit obchodní bilance se má vůči červenci mírně snížit. Obchodní bilance je v pronikavě nižším deficitu než loni ve stejnou dobu hlavně kvůli poklesu cen energií. Slabost světové ekonomiky nicméně tlumí export a tím i udržuje obchodní bilanci v červených číslech. 

Stavební produkce (8 2023, 9.10.): Stavební produkce pokračuje stagnací. Sektor je nadále pod tlakem vysokých úrokových sazeb, inflace, produkčních omezení a hospodářské stagnace včetně řady nejistot. 

Průmyslová výroba (8 2023, 9.10.): Průmyslová produkce pokračuje stagnací. Sektor je nadále pod tlakem vysokých úrokových sazeb, inflace, produkčních omezení a hospodářské stagnace včetně řady nejistot. Průmyslu škodí i slabost světové ekonomiky. Průmyslová výroba ČR není výjimkou, i v jiných vyspělých světových ekonomikách je zpracovatelský průmysl v recesi. 

Míra nezaměstnanosti dle Ministerstva práce a sociálních věcí (9 2023, 9.10.): Trh práce je stále velmi silný. Ekonomika šlape vodu a stagnuje vlivem vysokých úrokových sazeb, inflace, produkčních omezení a hospodářské stagnace včetně řady nejistot. Přesto se firmy zdráhají přejít do většího propouštění zaměstnanců i kvůli vyčerpanému trhu práce a obavám trvaleji přijít o zkušené zaměstnance. Silný růst mezd totiž stále kompenzovaly silným zvyšováním cen. Antiinflační tlaky ale přinesou zastavení této firemní páky, jak udržovat své marže v zisku. Moment zúčtování tak bude ekonomiku tlačit zpět do rovnováhy přirozeně s poklesem inflace i snížením růstu nominálních mezd. Pokud hospodářství zůstane slabé, redukce pracovní síly je další případná páka obnovení rovnováhy. 

Index spotřebitelských cen CPI (9 2023, 10.10.): Spotřebitelské ceny přešly v meziměsíčním srovnání do poklesu, meziročně tak inflace kvůli vysoké srovnávací základně z loňska zůstává vysoká, značně však slábne. Česká národní banka nadále optimistický počítá, že inflace v roce 2024 bude na jejím cíli 2,0 %, ovšem kvůli rizikům např. silného růstu cen energií, silného trhu práce včetně robustního růstu nominálních mezd s přihlédnutím k faktu, že inflace zůstává vysoká, banka hodlá držet vysoké úrokové sazby déle. Banka správně potřebuje zajistit, že inflace skutečně rychle klesne k cíli ČNB 2,0 % a bude se na něm držet. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Deficitní obchodní bilance je nepříznivá pro akcie a korunu a je příznivá pro dluhopisy. Stejný dopad na trhy má i slabost stavebnictví a průmyslu. Naopak síla trhu práce je příznivá pro akcie a korunu a nepříznivá pro dluhopisy. Stále silná, byť klesající inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy a korunu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia