Index Sentix důvěry investorů eurozóny (10 2023, 9.10.): Index důvěry investorů eurozóny měl v říjnu dále oslabit. Poslední zářijový průzkum ukázal další pokles sentimentu již v úrovních hospodářské recese s prohloubením slabostí hodnocení současné situace až na minimum od listopadu 2022 i očekávání. Investoři tak nadále nepředpokládají v nejbližší budoucnosti zlepšení. Centrum potíží je recese největší ekonomiky eurozóny Německa. Poslední data naznačují kontaminaci recesí zpracovatelského průmyslu do hlavních odvětví hospodářství služeb. Německo přitom stále vykazuje vysokou inflaci a tak je pro Evropskou centrální banku obtížné zahájit snižování úrokových sazeb. Světlo na konci tunelu však ukazuje větší spokojenost investorů s inflací. Ti vidí uzavření růstového trendu inflace a tak i šanci, že ECB již brzo uzavře zvyšování úrokových sazeb.
Účast prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové v odborné diskusi Mezinárodního bankovního semináře skupiny G30 během výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a světové banky v Marakéši v Maroku (14.10.): Lagardeová potvrdí blízkost vrcholu zvyšování úrokových sazeb. ECB ale váhá se signály, kdy asi by se úrokové sazby měly začít snižovat. Aktuální rétorika banky nyní směřuje spíše k posunu podle ní příliš optimistických očekávání trhu dále do budoucnosti. Inflace eurozóny včetně svého jádra bez cen potravin, energií, tabákových produktů a alkoholických nápojů totiž přes pokles zůstává vysoká a ECB chce, aby se snížila k jejímu cíli 2,0 % co nejdříve a setrvala na této hladině i v budoucnu.
Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost sentimentu investorů je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dluhopisy. Vysoké úrokové sazby, které by měly ještě nějaký čas vydržet, jsou nepříznivé pro akcie a dluhopisy a jsou příznivé pro euro.