Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (7 2024, 30.7.): Spotřebitelský sentiment zůstává solidní. Drží jej zejména hodnocení současné situace a v něm především trhu práce.
Index zaměstnaneckých nákladů ECI (2Q 2024, 31.7.): Růst nominálních mezd zůstává robustní. Sice v postpandemickém období lehce slábne, jenže v prvním čtvrtletí tohoto roku poprvé po několika letech vzrostl. Jde o statistický výkyv, nebo náznak nového trendu?
Firemní barometr Chicaga (7 2024, 31.7.): Aktivita regionu Chicaga je v menší recesi. V předchozích měsících bylo hůř, recese v regionu významně zastoupeném automobilovým průmyslem byla v minulých měsících velmi silná. Celkově ekonomická aktivita podle firem zpracovatelského průmyslu severovýchodu USA zhruba stagnuje s náznakem menšího oživení k půlročním výhledu přelomu let 2024 a 2025
Rozhodnutí centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně cíle jeho hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate (31.7.): Fed pravděpodobně cíl své hlavní úrokové sazby nezmění. Zmírnění inflace, ekonomické aktivity i trhu práce v druhém čtvrtletí ale může vést Fed k signalizaci, že odkládané vyhlížené snižování úrokových sazeb může být zahájeno už v září, jak předikuje trh s pokračováním mírného snižování o 25 bps na zbývajících dvou zasedáních monetární politiky do konce roku.
Produktivita práce, nominální mzdy a jednotkové pracovní náklady (2Q 2024, 1.8.): Produktivita práce letos roste pomaleji, než v roce 2023. Důvodem je hlavně zpomalení ekonomického růstu při stále robustním růstu zaměstnanosti. Růst nominálních mezd a jednotkových pracovních nákladů zůstává solidní.
Index ISM zpracovatelského průmyslu (7 2024, 1.8.): Aktivita zpracovatelského průmyslu USA zůstává v mírné recesi. V mírné recesi jsou i podukazatele zpracovatelského průmyslu s výjimkami nevyřízených zakázek, které klesají silně v náznaku rychlého útlumu tlaku produkčních kapacit a mírného růstu cen vstupů.
Trh práce (7 2024, 2.8.): Robustní růst silného trhu práce mírně slábne. Míra nezaměstnanosti se tak lehce zvýšila na 4,1 %, maximum od postpandemického listopadu 2021. Přesto její růst je mírný a je jen jednu desetinu pod stavem plné zaměstnanosti definované Fedem na hladině 4,2 % dle jeho dlouhodobé projekci tohoto ukazatele.
Očekávaný dopad událostí na trhy: Solidní spotřebitelský sentiment a mírně slábnoucí robustní růst trhu práce je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro dluhopisy a zlato. Slabost regionální ekonomické aktivity a zpracovatelského průmyslu je naopak nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro dluhopisy a zlato. Vysoké úrokové sazby jsou nepříznivé pro akcie, dluhopisy i zlato a jsou příznivé pro dolar. Menší růst produktivity práce s trvaleji robustním růstem nominálních mezd a tím i jednotkových pracovních nákladů je nepříznivý pro akcie, dluhopisy, zlato i dolar.