Politika ČR: Volební překvapení s posunem české politky doprava přinese tendenci ke konsolidovanější fiskální politice

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Parlamentní volby České republiky do dolní komory, Poslanecké sněmovny, skončily překvapením. Vyhrála je koalice pravého středu SPOLU (Občanská demokratická strana, TOP 09 a Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), navíc s druhou dosud opoziční centristickou koalicí Piráti + STAN (Česká pirátská strana, Starostové a nezávislí) SPOLU získala přehlednou většinu poslaneckých mandátů. Překvapující je i posun voličských preferencí k pravici s tím, jak v parlamentu budou po mnoha dekádách chybět Česká strana sociálně demokratická a Komunistická strana Čech a Moravy. V období tlumenějšího působení koronavirové pandemie tak pravděpodobná koalice pravého středu SPOLU a Piráti + STAN více nasměruje ekonomiku k redukci fiskálního deficitu z posledních let pandemie.

SPOLU získalo 27,8 % hlasů resp. 71 poslaneckých křesel, zatímco favorit voleb, pravicově centristické hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše jen těsně zaostalo s 27,1 % hlasů a 72 poslanci. Třetí místo voleb patří koalici Piráti + STAN se ziskem 15,6 % a 37 poslaneckých hlasů. Zbývajícím subjektem ve sněmovně bude pravicově populistické a euroskeptické hnutí hnutí Svoboda a přímá demokracie, které volilo 9,6 %, což mu vyneslo 20 poslanců. 

Volby potvrdily posun české politiky vpravo patrný v posledních senátních volbách, které prakticky vytlačily levicové strany mimo horní komoru parlamentu. Voliči zohlednily touhu po změně a možná i naději volnějších poměrů zřejměv pozdní fázi koronavirové pandemie navíc s preferencí stabilizace veřejných financí. Možná se projevila i preference neopakovat Babišův experiment přidělením dílu moci KSČM, která vládu tolerovala stejně jako některé aféry současného premiéra. Podobně voliče rovněž zklamaly klasické levicé strany, kterým již dříve hlasy přebralo hnutí ANO 2011 a Česká pirátská strana, možná i účastí ve vládě s hnutím pravého středu ANO 2011. Možná zabral i komunální odstín STAN s etiketou neutrální strany skýtající zklamaným a nerozhodným voličům alternativu, který se projevil v preferenčním vytlačení České pirátské strany, který debakl levice dokonal.  

Celkově politicky volby větší změnu alespoň navenek nepřinesou kromě toho, že stávající koalice by měla být čitelnější bez vlivu z okraje politického spektra. Zahraničněpolitické směřování ČR k Evropě se volbami potvrdilo. Největším efektem změn v následujícím volebním období by měla poznat ekonomika v podobě pevnějšího trendu k zpomalení růstu dluhu Česka. 

Volby dopadly příznivě pro korunu a akcie. Koruna k euru po volbách posílila 0,2 %. Index pražské burzy po volbách nárazově zpevnil 1,1 %, později ale o zisk přišel a vůči kotacím před volbami ztrácel 0,4 %.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia