Politika eurozóna: Parlamentní volby Francie mohou vyústit v několik řešení

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.07.2024
  |  
Josef Kvarda
Koalice vedená krajně pravicovou stranou Národní sdružení podle očekávání zvítězila v prvním kole voleb do dolní komor parlamentu Francie Národního shromáždění se ziskem 33,15 % hlasů. Na druhém místě boduje Nová lidová fronta s 28,14 % hlasů. Třetí je centristická a liberální vládní koalice Spolu prezidenta Emmanuela Macrona zastřešená centristickým a liberálním hnutím Obroda s hlasy 21,27 % voličů. Výsledky potvrzují porážku vlády z voleb do Evropského parlamentu. Trhy na ně ale reagovaly poklesem rizika formou růstu cen akcií, eura a dluhopisů patrně tím, že se nenaplnily pesimistické scénáře výhry radikálních politických sil. Druhé kolo voleb naplánováno na 7.7. ale může přinést další výraznější změny kvůli tvorbě nových koalic.

Podle výsledků voleb prezident pověří sestavením vlády buď vítěze voleb, kterým může být Jordan Bardella z dosud vedoucího Národního sdružení, ten ovšem před volbami zdůraznil, že pověření přijme pouze v případě, že jeho strana resp. koalice ve volbách získá absolutní většinu, tj. minimálně 289 křesel v 577členném Národním shromáždění. Druhou možností Macrona je svěřit vládu do rukou lídra koalice anti Národního sdružení. Další možností je případná minoritní vláda levice včetně krajní levice Nepoddajná Francie Luca Melenchona, středolevicovou Socialistickou stranu a Zelené. 

V případě, že se třem hlavním blokům, krajní pravici, centristům ani levici nepodaří nalézt řešení samostatné či koaliční parlamentní většiny či životaschopné parlamentní minority, může se vlády ujmout úřednická vláda. 

Podle Ústavy Francie nemohou být předčasné volby vypsány dříve než za rok. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia