Macron podle předvolebních průzkumů veřejného mínění mírně navýšil své vedení na 55 % k 45 %. To však nenasvěčuje jeho přesvědčové výhře. Vysoká pravděpodobnost vůči politické události ale není garancí jejího výsledku. Britské kurzové kanceláře se krutě zmínily v případě hlasování brexitu v roce 2016. V den hlasování Betfair ocenila výsledek setrání UK v Evropské unii pravděpodobností 88,5 %.
Úřadující prezident Emmanuel Macron, představitel centristické liberální strany La République En Marche! (Republiko vpřed nebo Republika v pohybu) a jeho vyzyvatelka Marine Le Penová, předsedkyně krajně pravicové, nacionalistické a euroskeptické Národní fronty obsadili první dvě místa prvního kola prezidentských voleb Francie. Macron vyhrál se ziskem 27,8 % hlasů, Le Penová získala 23,2 % hlasů. Jean-Luc Mélenchon, hnutí La France Insoumise - Nepoddajná Francie, který představuje rovněž reprezentanta okraje politického spektra, tentokrát ovšem krajní levice, skončil jen těsně za postupovými branami na 3. místě s 22,0 % hlasů. Výsledky přibližně odpovídají předvolebním průzkumům. Nejen to, výsledky kopírují alespoň po prvním kole, klání před pěti lety, tehdy v prvním kole Macron Le Penovou porazil rozdílem 24,0 % k 21,3 % (v 2. kole již byl rozdíl větší, 66,1 % / 33,9 %).
Do druhého kola, které se bude konat 24.4., nastupuje jako favorit Macron, ovšem s nejistotou, neboť náskok v prvním kole neměl velký. Volby druhého kola značně ovlivní preference a doporučení poražených soupeřů. Mélenchon řekl, že Le Penová nesmí dostat žádný hlas. Naopak líderka opozice může spoléhat na doporučení Érica Zemmoura (strana Reconquête! - Znovudobytí!), jehož základna je ještě krajně pravicovější. Zemmour v prvním kole dostal 7,0 % hlasů.
Pokud Macron naplní předpoklady a volby opět vyhraje, kromě toho, že by se stal od roku 2002, tedy po 20 letech prvním prezidentem Francie, který by Elysejský palác obýval déle, než jedno funkční období (tehdy se tento kousek podařil Jacquesovi Chiracovi), Francie by potvrdila proevropský směr Francie, podstatu integrace Evropy a tím i dlouhodobé směřování Francie. V roce 2017 vítězství Macrona vzhledem k nejistotě a možnosti ostrého zvratu vedlo k posílení přílivu kapitálu do Francie a Evropy. Následně Macronova strana hladce ovládla i parlamentní volby. Podobný vývoj by mohl nastat i letos.
Také tentokrát média varují resp. straší veřejnost možností, že by volby vyhrála Le Penová. Míru jejího přizpůsobení pragmatické politice přiměřeně realisticky tuší hlavně pouze ona.
Předpokládáná obhajoba Elysejského paláce Macronem by měla posílit akcie a euro, oslabit dluhopisy.
Macrona a Le Penovou čeká klíčová jediná předvolební televizní debata 20.4.