Ropa: USA oznámily uvolnění strategických rezerv, cena ropy přesto vzrostla kvůli nízkému objemu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Spojené státy americké oznámily uvolnění svých strategických ropných rezerv v koordinaci s Čínskou lidovou republikou, Indií, Jižní Koreou, Japonskem a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska. USA pošlou na trhy 50 mil. barelů ropy. Některé další země z nově vzniklé aliance oznámily své příspěvky: Indie uvolní 5 mil. barelů ropy a UK přispěje 1,5 miliony barelů ropy. Podle trhů se čekalo větší ropné uvolnění a proto ceny ropy vzrostly, přesto zůstávají v uctivé vzdálenosti od svých nedávných maxim, necelých 10 %.

Tlak USA a zemí, které v globální ekonomice představují konzumenty ropy souvisí se silnými inflačními tlaky spojenými s koronavirovou pandemií, ke kterým prudký růst cen ropy vydatně přispívá. Navíc v USA jsou příští rok volby Kongresu a Demokratická strana prezidenta Joe Bidena bude pod tlakem hájit těsné většiny v dolní komoře, Sněmovně reprezentantů i horní komoře, Senátu poté, co se popularita prezidenta Bidena propadla na historické minimum 36 %. Nižší oblibě se v éře moderního sledování veřejného mínění těšil pouze Bidenův republikánský soupeř posledních prezidentských voleb a předchůdce v úřadu prezidenta Donald Trump. Biden proto tlačil na realizaci svého volebního programu a taky proto se v listopadu podařilo Demokraty o něco snáze ovladatelnou Sněmovnou reprezentantů protlačit ke schválení investiční balíčky infrastruktury a sociální politiky. Poslední průzkumy navíc ukázaly, že priority americké veřejnosti se stáčejí zpět od koronaviru k ekonomice s tím, že obavy zvýšené inflace zaujímají čelní místo úvah domácností. Ačkoliv inflace zatím výrazněji nebrzdí ekonomickou aktivitu, lidé nešetří a maloobchodní tržby silně rostou včetně ziskových marží firem, politicky jde o důležité téma. 

Koalice tlačící na pokles cen ropy vyplynula z toho, že Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC pod vedením Saúdské Arábie včetně zemí s ní spolupracujících včetně Ruska, tedy OPEC+ ignoroval žádost USA k posílení ropné produkce. Současné vysoké ceny ropy souvisí s oživením světové poptávky s otevíráním světové ekonomiky poté, co koronavirové pandemie poněkud ve světě ustoupila. Ještě předtím koronavir ceny ropy naopak stlačil k nule kvůli sporům v rámci OPECu a následném zavírání ekonomik a propadu poptávky kvůli pandemii. 

Ačkoliv akce zemí-kupců ropy ceny černého zlata nesrazila, málo vídaná kooperace konkurentů OPECu na ropném trhu je pro ropné vývozce varováním do budoucna. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia