Události minulého týdne 27.6. - 1.7.: Rozvědka USA předpokládá vleklou válku na Ukrajině, G7 připustila větší roli plynu, guvernér Fedu Powell potvrdil rychlé utažení monetární politiky, růst zpracovatelského průmyslu USA v červnu zpomalil do slabosti

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Rozvědka Spojených států amerických předpokládá trvalejší válku na Ukrajině. Skupina zemí G7 připustila větší roli plynu. Guvernér centrální banky Spojených států amerických Jerome Powell potvrdil důležitost časového hlediska při snižování vysoké inflace a tím i potřebu zasáhnout proti ní utažením monetární politiky rychle. Růst zpracovatelského průmyslu USA v červnu zpomalil ze solidní do slabší rychlosti.

Ukrajinská krize: Rozvědka USA předpokládá na Ukrajině vleklou válku

Rozvědka Spojených států amerických předpokládá na Ukrajině vleklou válku. Ta má vyplynout z toho, že armáda Ruské federace utrpěla příliš velké ztráty na to, aby dokázala přesvědčivě zvítězit a naplnit cíl svého prezidenta. Současně však Ukrajina i se zahraniční moderní vojenskou pomocí podle tajných služeb nezíská takovou schopnost, aby v krátkém období dokázala ve válce získat převahu. Hlavním zájmem prezidenta  Ruska Vladimira Putina stále je ovládnutí většinu Ukrajiny. Vojenská síla Ruska je ale snížená, proto bude schopno pouze dílčího progresu ovšem bez většího průlomu. 

Světová politika a ekonomika: Summit G7 připustil větší roli plynu

Summit zemí skupiny G7 (disponujících největšími vyspělými ekonomikami světa a liberálními demokraciemi) v Německu přes potvrzení závazků řešení změn klimatu připustil větší těžiště zapojení plynu v globálním využití energií. Jde o reakci na Ukrajinskou a tím i na energetickou krizi. V komuniké z posledního dne summitu dohod G7 mimo jiné stojí: “...zdůrazňujeme důležitou roli, kterou posílené dodávky LNG mohou hrát a znáváme, že investice v tomto sektoru je nezbytná v odpovědi na současnou krizi." "V těchto výjimečných okolnostech veřejně podporované investice v sektoru plynu mohou být vhodné jako dočasná odpověď…” “ Zavazujeme se k dosažení plně nebo převážně dekarbonizovanému energetickému sektoru do roku 2035.”

Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell říká, že čas na snížení inflace a zachování nízkoinflačního prostředí se krátí, potvrdil, že je třeba jednat a utáhnout monetární politiku rychle

Guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell v diskusi na prestižním fóru centrálních bank v portugalské Sintře řekl, že Fed nenechá ekonomiku sklouznout do režimu vyšší inflace, i kdyby to znamenalo zvyšování úrokových sazeb na úrovně ohrožující (ekonomický) růst. Jeho poznámky tak zdůrazňují přístup centrální banky udělat vše ke snížení budoucí inflace. Navíc guvernér zdůraznil i důležitost časového hlediska a důležitosti rychlého zákroku ke snížení vysoké inflace, což kopíruje i výhled optima úrokových sazeb Fed příštích let, kdy naprostá většina jejich zvýšení by měla přijít ještě do konce roku 2022. Guvernér využil své přítomnosti na výroční konferenci ECB v Sintře v Portugalsku k tomu, aby zopakoval to, co se nyní stalo základem vedení monetární politiky Fedu: Že znovuzískání kontroly nad inflací je nezbytné i pokud to bude znamenat zvyšování úrokových sazeb na úrovně, které zatlačí ekonomiku k hospodářské recesi nebo které povedou k rostoucí nezaměstnanosti. Powell potvrzuje rétoriku rychlého útlumu expanze monetární politiky. Powell v jednom z posledních klíčových vystoupení v Kongresu USA potvrdil prioritu snížení inflace s pokračováním zvyšování úrokových sazeb, tedy rétoriku, kterou Fed oznámil na posledním zasedání monetární politiky 14. - 16.6. (cíl hlavní úrokové sazby zvýšen nečekaně silně o 75 bps, potvrzen plán kvantitativního utahování v podobě redukce bilance nakoupených cenných papírů z doby koronavirové pandemie s cílem pomoci ekonomice tlumit její slabost a podstatně zvýšen výhled zvyšování úrokových sazeb hlavně tento rok).

Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v červnu klesl víc než se čekalo do pásma slabosti

Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v červnu vůči květnu klesl víc, než se čekalo. Růst aktivity odvětví klesl ze solidního tempa na slabou rychlost. Index klesl na 53,0 bodů z 56,1 bodů v květnu, trh čekal jeho pokles jen na 54,9 bodů. Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabuje růst poptávky. Objem nových zakázek se již ponořil do recese, klesá i zaměstnanost. Produkční limity nicméně setrvávají. Firmy mají stále potíže s doplňováním surovin výroby a pracovní síly a růstem cen. Současně však příznivě stisk produkčních omezení slábne. Objem nevyřízených zakázek roste značně pomaleji než v minulosti. Tempo růstu dodacích termínů vůči květnu značně kleslo. Tempo růstu cen vstupů je ale stále prudké. Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia