Události minulého týdne 4. - 10.10.: Růst zaměstnanosti USA opět nečekaně oslabil, trend oživení ale trvá, deficit obchodní bilance ČR překvapivě a silně vzrostl, MMF snížil výhled ek. růstu světa, OPEC+ potvrdil snížení redukce produkce ropy

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Růst zaměstnanosti Spojených států amerických v září po srpnovém prudkém zpomalení nečekaně opět klesl, trend jeho oživování z pádu způsobeném koronavirovou pandemií ale trvá. Obchodní bilance České republiky skončila v srpnu překvapivě mnohem větším deficitem, než v červenci. Mezinárodní měnový fond mírně snížil projekci růstu světové ekonomiky v tomto roce. Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC a země s ní spolupracující včetně Ruska, společně označování jako OPEC+ potvrdili červencový plán redukce škrtů produkce ropy 400 000 barelů denně za měsíc minimálně do dubna 2022.

Makroekonomické události USA: Růst zaměstnanost v září po srpnovém prudkém zpomalení nečekaně opět klesl, trend oživení ale trvá

Zaměstnanost v nezemědělském sektoru Spojených států amerických v září opět nečekaně zpomalila svůj růst. Ten měl zesílit na 500 000 z 366 000 v srpnu, ve skutečnosti ale oslabil na 194 000. Ještě v létě s masivním návratem lidí do zaměstnání s otevíráním ekonomiky s útlumem koronavirové pandemie růst zaměstnanosti dosahoval kolem 1 000 000. Struktura dat ale nepříznivé překvapení mírní. Za srpen a červenec byl růst zaměstnanosti navýšen v souhrnu o 169 000. Velká disproporce vůči předchozím datům je velký úbytek zaměstnanců ve školství, což Úřad pracovní statistiky vysvětluje specifickým očišťováním dat. Navíc míra nezaměstnanosti vůči srpnu nečekaně silně klesla na 4,8 % z 5,2 %, trh čekal snížení jen na 5,1 %, míra zaměstnanosti meziměsíčně rovněž vzrostla. Proto data nejsou zcela v rozporu s tím, že trh práce pokračuje v posilování, proto centrální banka USA Federální rezervní systém pravděpodobně již ve čtvrtém čtvrtletí zahájí první fázi útlumu ultraexpanze monetární politiky, tedy redukci kvantitativního uvolňování, neboť ekonomika dosáhla “podstatného pokroku” k cílům Fedu plné zaměstnanosti a cenové stability (vzhledem k tomu, že po dlouhé období podnormálové inflace je nyní inflace zvýšená). 

Makroekonomické události ČR: Deficit obchodní bilance v srpnu překvapivě a velmi silně vzrostl

Obchodní bilance České republiky skončila deficitem 28,1 mld. Kč, když trh čekal snížení schodku z červencových 8,2 mld. Kč na 7,5 mld. Kč. Pronikavě horší výsledky zahraničního obchodu potvrzuje meziroční srovnání, když bilance je 35,6 mld. Kč deficitnější než v loňském srpnu. Do výsledků výrazně promluvilo snížení přebytku obchodu s motorovými vozidly o 10,4 mld. Kč a zvýšení schodku obchodu s ropou a zemním plynem o 8,9 mld. Kč. Zhoršení pilířů sektorových bilancí zahraničního obchodu souvisí s nedostatkem komponentů produkce automobilů a s trvalým růstem cen ropy. Jakmile se nabídka přizpůsobí poptávce, vrátí se bilance obchodu ČR s jinými státy zpět do přebytků, patrně během příštího roku. 

Světová ekonomika: MMF mírně snížil výhled letošního růstu světové ekonomiky 

Mezinárodní měnový fond lehce snížil projekci růstu světové ekonomiky v roce 2021 vůči své červencové předpovědi 6 %. Sdělila to jeho generální ředitelka Kristalina Georgievová. Hlavní překážkou je podle ní "Velké vakcinační rozdělení", které zanechalo příliš mnoho zemí k příliš malému přístupu k vakcínám COVID-19. Zmínila s tím rizika spojená s růstem dluhu, inflace a nerovnoměrné trendy během koronavirové pandemie. Podle generální ředitelky  se světová ekonomika odráží zpět, koronavirová pandemie ale oživení limituje. 

Ropa: OPEC+ potvrdil plán snížení škrtů produkce ropy

Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC a země s ní spolupracující včetně Ruska, společně označovaní jako OPEC+ potvrdili červencový plán redukce škrtů produkce ropy 400 000 barelů denně za měsíc minimálně do dubna 2022. Celkově OPEC+ chce omezit existující, již značně omezené škrty produkce z dob koronavirové pandemie 5,8 mil. barelů ropy denně.

Tento rok poptávka ropy s ústupem pandemie kvůli rozsáhlým očkovacím kampaním a s tím souvisejícím otevíráním světové ekonomiky vzrostla, zatímco nabídku potlačily výpady hurikánů a nižší investice během vrcholů pandemie, kdy poptávka ropy propadla. 

Ceny ropy s rozhodnutím OPEC+ silně vzrostly. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia