Makroekonomické události USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board v listopadu lehce nad očekáváním, zůstává solidní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.11.2023
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v listopadu mírně překonal očekávání a zůstává solidní, stále hlavně na pozadí silného hodnocení trhu práce. Růst sentimentu zajistilo zvýšení hodnocení segmentu očekávání. Hodnocení současné situace lehce oslabilo. Silná inflace omezuje finanční stabilitu a sílu domácností a současně nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství a ohrožuje trh práce. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají, přidává se i znepokojení z politické situace. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu dosáhl na 102,0 bodů z 99,1 bodů (revize snížení z 102,6 bodů) v říjnu, trh jej čekal 100,0 bodů. Celkově lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně jsou oslabena se signálem slábnutí ekonomiky kvůli silné inflaci, restrikci monetární politiky ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině s nepříznivým dopadem na ekonomiku. Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, míra restrikce monetární politiky Fedu, hospodářská recese i Ukrajinská a Blízkovýchodní krize. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.

USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (11 2023, v bodech)

Skutečnost: 102,0
Očekávání:  101,0
Předchozí:   99,1 (revize snížení z 102,6)

Rozbor: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v listopadu mírně překonal očekávání a zůstává solidní, stále hlavně na pozadí silného hodnocení trhu práce. Růst sentimentu zajistilo zvýšení hodnocení segmentu očekávání. Hodnocení současné situace lehce oslabilo. Silná inflace omezuje finanční stabilitu a sílu domácností a současně nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství a ohrožuje trh práce. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají, přidává se i znepokojení z politické situace. 

V případě hodnocení současnosti lehce z říjnového mírného pesimismu do drobného optimismu přešlo hodnocení ekonomiky a velmi robustní optimismus trhu práce nepatrně dále vzrostl. V případě očekávání došlo k snížení pesimismu výhledu ekonomiky a trhu práce a k posílení příznivého hodnocení vyhlídek příjmů domácností.

Hodnocení: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v listopadu mírně překonal očekávání a zůstává solidní, stále hlavně na pozadí silného hodnocení trhu práce. Růst sentimentu zajistilo zvýšení hodnocení segmentu očekávání. Hodnocení současné situace lehce oslabilo. Silná inflace omezuje finanční stabilitu a sílu domácností a současně nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství a ohrožuje trh práce. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají, přidává se i znepokojení z politické situace. 

Celkově lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně jsou oslabena se signálem slábnutí ekonomiky kvůli silné inflaci, restrikci monetární politiky ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině s nepříznivým dopadem na ekonomiku. Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, míra restrikce monetární politiky Fedu, hospodářská recese i Ukrajinská a Blízkovýchodní krize. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia