Makroekonomické a finanční události USA: Zápis zasedání Fedu monetární politiky 21. - 22.9. ukázal očekávání pokračování růstu trhu práce a trvání inflačních tlaků

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Zápis zasedání Fedu monetární politiky 21.-22.9. ukázal očekávání pokračování růstu trhu práce. Ve značně ošemetném tématu, kdy růst zaměstnanosti se v srpnu značně zpomalil tak Fedu ukázal, že věří pokračování růstu trhu práce tak aby mohl ještě v listopadu či v prosinci zahájit redukci kvantitativního uvolňování (QE). Nastíněný scénář naznačoval uzavřít QE zhruba do poloviny roku 2022. V otázce inflace se centrální banka shodla na tom, že inflační tlaky jsou větší a budou působit déle, než se zdálo dříve. Celkově zápis potvrzuje, že zahájení útlumu kvantitativního uvolňování je na spadnutí k závěru roku. Monetární politika i tak ale bude pokračovat v utraexpanzi, neboť úrokové sazby pravděpodobně nebudou zvýšeny minimálně do poloviny příštího roku.

USA: Zápis zasedání centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky 21. - 22.9. (Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. V prohlášení Fed hlavně zohlednil další pokrok k dosažení cílů inflace a zaměstnanosti s tím, že pokud zlepšování ekonomiky bude pokračovat dle očekávání, zmírnění tempa nákupu cenných papírů může být již brzo na místě. Rovněž nově naznačil zpomalení zlepšení sektorů nejvíce postižených pandemií v důsledku růstu případů COVID-19. Na druhou stranu k inflaci centrální banka změnila komentář jejího růstu z předchozího zasedání monetární politiky 27. - 28.7. na “inflace je zvýšená”. Jinak prohlášení neobsahuje větší změny. V makroekonomických projekcích Fed hlavně nově čeká drobné zvýšení cíle své hlavní úrokové sazby již v roce 2022 a zvýšil jeho výhled i pro rok 2023. Centrální banka taky snížila výhled růstu ekonomiky v tomto roce a zvýšila jej pro rok 2022 a rovněž zvýšila pro tento rok očekávání inflace včetně její jádrové složky (bez cen potravin a energií) i míry nezaměstnanosti.) 

Rozbor, důležité komentáře: 

Ekonomický růst: Ekonomická aktivita v posledníchg měsících pokračuje v expanzi, ačkoliv méně rapidním tempem než v prvním pololetí. Bankéři snížili své projekce růstu reálného hrubého domácího produktu tohoto roku s poukazem na přehodnocení prudkosti a pravděpodobného trvání omezení nabídky nebo efektů šíření varianty delta na ekonomiku. 

Maloobchodní tržby: Rozšíření koronavirového druhu delta omezuje výdaje některých spotřebitelských služeb a nízké zásoby a vysoké ceny kvůli překážkám nabídky omezují výdaje na mnoho zboží, hlavně motorových vozidel. Nicméně bankéři čekají, že akumulované zásoby úspor uvolnění potlačené poptávky a progres vakcinací budou nadále podporovat výdaje domácností v příštích měsících. 

Firmy průmysl, maloobchod: Kontakty Fedu obecně nečekají, že by se limity nabídky plně vyřešily do příštího roku nebo i později. 

Inflace: Centrální banka se shodla na tom, že inflační tlaky jsou větší a budou působit déle, než se zdálo dříve. 

Trh práce: Zápis zasedání Fedu monetární politiky 21.-22.9. ukázal očekávání pokračování růstu trhu práce. Ve značně ošemetném tématu, kdy růst zaměstnanosti se v srpnu značně zpomalil tak Fedu ukázal, že věří pokračování růstu trhu práce tak aby mohl ještě v listopadu či v prosinci zahájit redukci kvantitativního uvolňování (QE). 

Mzdy: Míra růstu nominální mzdy byla v posledních daterch silná. Například průměrná hodinová mzda v posledních 6 měsících anualizovaně vzrostla 4,9 %

Monetární politika: Většina bankéřů mínila, že standard inflace podstatného pokroku k cílům Fedu již naplněn byl, v případě zaměstnanosti debata tolik jednoznačná nebyla. Nastíněný scénář krácení kvantitativního uvolňování (QE) v podobě útlumu nákupů státních dluhopisů 10 mld. USD měsíčně a hypotékami jištěných cenných papírů 5 mld. USD měsíčně naznačoval v případě jeho zahájení k  závěru roku 2021 uzavřít QE zhruba do poloviny roku 2022. Bankéři uváděli, že ilustrativní návrh poskytuje přímý a vhodný model, který by centrální banka mohla sledovat. I když žádné rozhodnutí útlumu nákupu aktiv nebylo přijato, bankéři ale obecně soudili, že pokud ekonomické oživení bude plošně pokračovat, postupný útlum (QE) uzavřený kolem poloviny příštího roku pravděpodobně bude vhodný. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Zápis zasedání Fedu monetární politiky 21.-22.9. ukázal očekávání pokračování růstu trhu práce. Ve značně ošemetném tématu, kdy růst zaměstnanosti se v srpnu značně zpomalil tak Fedu ukázal, že věří pokračování růstu trhu práce tak aby mohl ještě v listopadu či v prosinci zahájit redukci kvantitativního uvolňování (QE). Nastíněný scénář naznačoval uzavřít QE zhruba do poloviny roku 2022. V otázce inflace se centrální banka shodla na tom, že inflační tlaky jsou větší a budou působit déle, než se zdálo dříve. Celkově zápis potvrzuje, že zahájení útlumu kvantitativního uvolňování je na spadnutí k závěru roku. Monetární politika i tak ale bude pokračovat v utraexpanzi, neboť úrokové sazby pravděpodobně nebudou zvýšeny minimálně do poloviny příštího roku. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia