USA: Zápis posledního zasedání centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a bilance cenných papírů 3. - 4.5. (Fed dle očekávání zvýšil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,50 procentního bodu na 0,75 - 1,00 %. V komentáři potvrdil jeho další zvyšování. Fed rovněž potvrdil zahájení redukce cenných papírů koupených v rámci kvantitativního uvolňování, jež bylo v únoru ukončeno, a to od 1.6. Fed naznačil rovněž pokles ekonomického růstu (v posledním komentáři hovořil pouze o zpomalení v krátkém období). Nově též uvedl protikoronavirová opatření v Čínské lidové republice jako pravděpodobný důvod zhoršení nabídkových limitů. Rozhodnutí a komentáře nepřekvapují. S trvaleji silnou inflací Fed a s přibližným naplněním svého cíle plné zaměstnanosti posílil zpřísňování monetární politiky. Ukrajinská krize přestože podle Fedu sníží ekonomický růst rovněž krátkodobě zvyšuje tlak na zvýšení inflace. Poslední výsledky inflace naznačovaly i možnost, že by Fed mohl zpřísnit monetární politiku ještě více. To se ale nestalo.)
Rozbor, důležité komentáře:
Ekonomický růst: Ve druhém čtvrtletí by růst ekonomiky měl být solidní. Na základě očekáváného pokračování síly spotřeby domácností a trhu práce a robustních firemních investic by během roku 2021 měl zmírnit blízko k své dlouhodobé trajektorii nebo nad ni.
Inflace: Nerovnováha agregátní poptávky a nabídky by se časem měla snížit (centrální roli by mělo hrát utažení monetární politiky s uvolněním limitů nabídky, dalším růstem participace pracovní síly a s ochabujícími efekty podpory fiskální politiky kvůli pomoci ekonomice během koronavirové pandemie) s následným snížením inflace ve střednědobém horizontu.
Podle většiny bankéřů jejich firemní kontakty pokračovaly v informacích, že podstatný růst mezd a cen vstupů je přenášen do vyšších cen na jejich zákazníky. Řada bankéřů naznačovala, že poslední měsíční data by mohla naznačit, že celkové cenové tlaky se již nezhoršují. Podle nich je ale předčasná jistota kulminace inflace. Mnoho bankéřů uvádělo, že indikátory krátkodobých inflačních očekávání jsou zvýšené.
Monetární politika: Mnoho bankéřů uvádělo, že zvýšení cíle o 50 bps na příštích pár zasedáních by pravděpodobně bylo vhodné. Podle bankéřů by restriktivní pozice monetární politiky se značně může stát vhodná
Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém v zápisu posledního zasedání centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a bilance cenných papírů 3. - 4.5. trhy nevyděsila (vzhledem k nejistotám a obavám trhů silné inflace a možného agresivního zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese). Dokonce naznačila příznivý výhled pokračování solidního růstu ekonomiky i letos (přes jeho očekáváné snížení) a hlavně pokles inflace. Fed však potvrdil i možnost, že úrokové sazby budou muset být zvýšeny silně (do restriktivní polohy).
Hlavní výzva Fedu se nyní přesunula k řešení velmi vysoké inflace trojnásobně překračující cíl Fedu, které centrální banka čelí snižováním monetární expanze redukcí a uzavřením kvantitativního uvolňování resp. přechodem do fáze kvantitativního utahování a rovněž rychlejším zvyšováním úrokových sazeb. Guvernér Fedu Powell nedávno avizoval, že Fed se bude snažit přesvědčivě snížit inflaci do přijatelných mezí za každou cenu. Powell vyzval k takovému zvyšování úrokových sazeb, které povede k rozhodnému poklesu inflace. Powell opakoval zvýšení úrokových sazeb o 50 bps na dvou nadcházejících zasedáních Fedu. Podle Powella se země může vyhnout vážnému (ekonomickému) poklesu. Inflace ale sotva vykazuje náznaky kulminace, proto bude zrychlené zvyšování úrokových sazeb pokračovat.