Makroekonomické události ČR: Holub z ČNB vidí nadále robustní růst nominálních mezd

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.11.2023
  |  
Josef Kvarda
Člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub předpokládá pokračování robustního růstu mezd. Ten stále představuje významné inflační riziko. Bankéř předpokládá jen pozvolné obnovování rovnováhy trhu práce. Holub byl jedním z dvou bankéřů, kteří poprvé hlasovali na posledním zasedání bankovní rady ČNB monetární politiky 2.11. pro snížení úrokových sazeb.

ČR: Vystoupení člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba na téma Prognóza ekonomického vývoje pro rok 2024 a měnová politika ČNB na semináři FRSA Advisory a Refinitiv

Rozbor, důležité komentáře: Holub ve vystoupení uvedl očekávání pokračování robustního růstu mezd. Ten stále představuje významné inflační riziko. Bankéř předpokládá jen pozvolné obnovování rovnováhy trhu práce. Důvodem pokračování silnějšího růstu nominálních mezd bude podle Holuba umožněn vysokou ziskovostí firem a růstem minimální mzdy. Reálné mzdy mají podle Holuba opět růst po dlouhém období jejich poklesu, když růst nominálních mezd bude překonávat inflaci. 

Holub dále řekl, že zaměstnanost vzroste už jen mírně a míra nezaměstnanosti se má pozvolně zvyšovat, má však ale zůstat, z historického pohledu, velmi nízká. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Holub předpokládá pokračování významného inflačního tlaku v podobě silného růstu nominálních mezd, přesto počítá s návratem inflace a přilnutí k cíli centrální banky, což umožní snižování úrokových sazeb. Holub byl jedním z dvou bankéřů, kteří poprvé hlasovali na posledním zasedání bankovní rady ČNB monetární politiky 2.11. pro snížení úrokových sazeb.

Inflace i přes ostrý pokles z jejího vrcholu 18 % na 6,9 % (když jádrová inflace spadla z 14,7 % na 5,0 %) je stále vysoká (zejména ve službách). Některá inflační rizika trvají zejména ze stále silného trhu práce a růstu nominálních mezd. Přesto rychlý dezinflační trend může vést ČNB k snížení úrokových sazeb ještě na posledním zasedání roku 2023 21.12.

Centrální banka rok, od léta 2021, silně zvyšovala úrokové sazby vzhledem k silnému souběhu domácích a zahraničních cenových tlaků promítající se do domácí inflace, která byla opakovaně výrazně silnější, než čeká centrální banka. ČNB spojuje dražší peníze vedle vysoké inflace i s přehřátým trhem nemovitostí. ČNB v cyklu silného zvyšování úrokových sazeb sledovala cíl dostat silnou inflaci pod kontrolu. Taky proto úrokové sazby od léta stále stagnují na vysoké úrovni.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia