Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (10 2023, v bodech)
Skutečnost: 92,8
Očekávání:
Předchozí: 89,2
Index firemního sentimentu (10 2023, v bodech)
Skutečnost: 92,8
Očekávání:
Předchozí: 89,4
Index spotřebitelského sentimentu (10 2023, v bodech)
Skutečnost: 92,7
Očekávání:
Předchozí: 88,3
Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v říjnu k září vzrostl s posílením sentimentu firem i domácností. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná, sentiment stavebnictví je lehce nad dlouhodobým průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich naděje už jsou jen slabé, nejnižší od koronavirové pandemie. Naopak pesimismus převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Paradoxně tak kotví blízko svého 1,5letého, byť oslabeného maxima.
V rámci sentimentu firem se meziměsíčně snížil pesimismus průmyslu a optimismus služeb a obchodu, lehce se zvýšil pesimismus stavebnictví.
K spotřebitelskému sentimentu ČSÚ uvedl zejména snížení pesimismu ročního výhledu, ekonomické i finanční situace.
Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v říjnu k září vzrostl s posílením sentimentu firem i domácností. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná, sentiment stavebnictví je lehce nad dlouhodobým průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich naděje už jsou jen slabé, nejnižší od koronavirové pandemie. Naopak pesimismus převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Paradoxně tak kotví blízko svého 1,5letého, byť oslabeného maxima.
Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále silné inflaci, doznívajícím Ukrajinské a energetické krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012 a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky. Hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení, tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů a růst cen vstupů.