Úvěrová aktivita: Frait dále uvedl, že aktivita trhu hypotečních úvěrů začala po prudkém útlumu způsobeném silným zvýšením úrokových sazeb ČNB mírně oživovat od druhého pololetí 2023. Frait tento jev spojil zčásti s deaktivací horní hranice pro ukazatel DSTI (výše dluhové služby k příjmům žadatele). Oživení by podle Fraita mělo pokračovat i letos a v roce 2025, kdy by se měl počet poskytnutých úvěrů dostat zhruba k dlouhodobým průměrům. Frait sdělil, že celkové objemy tak v následujících dvou letech zůstanou podle projekcí ČNB hluboko pod rekordními úrovněmi z roku 2021.
Nadhodnocení bytů, vývoj nájmů: Viceguvernér dále v prezentaci uvedl: "Vedle samotného cenového vývoje ČNB publikuje ve zprávách o finanční stabilitě také odhad tzv. míry nadhodnocení bytů. Tato míra napomáhá identifikovat existenci nerovnováh na trhu rezidenčních nemovitostí a s tím spojený vznik potenciálních systémových rizik, nikoli indikovat rozsah budoucího poklesu cen těchto nemovitostí. ČNB používá k odhadu nadhodnocení dva přístupy: první z nich se zaměřuje na domácnosti pořizující si vlastní bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru („makroobezřetnostní“ přístup), druhý pak na domácnosti pořizující si nemovitost na další pronájem („investiční“ přístup)."
Podle poslední podzimní zprávy se míra nadhodnocení bytů ve druhém čtvrtletí 2023 nadále pohybovala nad úrovní 60 %, resp. 20 %. To značí, že situace na trhu rezidenčních nemovitostí zůstávala i přes pozorovaný pokles cen v první polovině roku 2023 nadále silně napjatá, a to zejména z pohledu dostupnosti vlastního bydlení pro běžné domácnosti. Pořízení vlastního bydlení pro domácnost s mediánovými příjmy financované úvěrem bylo vzhledem k očekávanému makrofinančnímu vývoji značně rizikové a okruh domácností tvořících potenciální poptávku se tak omezil především na domácnosti v nejvyšším příjmovém decilu. Pohledem investičního přístupu pak byl požadovaný výnos z pronájmu silně stlačený pod obvyklé úrovně, což může přispívat k dalšímu růstu požadovaných nájmů, případně bude naopak omezovat tlak na rychlý růst cen nemovitostí v budoucnu."
Očekávaní vývoje cen nemovitostí, riziko cenové korekce: "S prognózou ČNB uveřejněnou ve Zprávě o měnové politice – zima 2024 je konzistentní návrat meziročního tempa růstu rezidenčních nemovitostí do kladných hodnot během 1. čtvrtletí letošního roku a jeho postupné zesilování až k úrovni necelých 5 % na jeho konci (Graf 3). K tomu přispěje poměrně silný růst nominálních příjmů domácností i postupný pokles úrokových sazeb u úvěrů na bydlení. V roce 2025 bude u cen nemovitostí pokračovat růstový trend, avšak meziroční dynamika zůstane ve srovnání s lety 2020–2021 relativně nízká. S růstem cen v roce 2025 je nicméně spojena poměrně vysoká míra nejistoty, a to zejména ve směru jeho potenciálně výraznějšího zrychlení. S tím na druhé straně souvisí citelný ústup rizik budoucího výrazného propadu cen nemovitostí. Zatímco v polovině roku 2022 odhadovala ČNB pravděpodobnost cenové korekce o více než 10 % během dvou let jako přibližně třetinovou, k polovině roku 2023 odhadovaná pravděpodobnost klesla pod 5 % a ve druhé polovině roku se dále snížila. Nový výhled bude ČNB prezentovat po svém jarním jednání o otázkách finančních stability, které proběhne ke konci května 2024," nastínil Frait.