ČR: Prezentace vicekguvernéra ČNB Jana Fraita na téma Výzvy ESG pro český finanční trh z pohledu dohledového orgánu pro druhý ESG summit Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze
Frait ve vystoupení mimo jiné řekl, že dohled ČNB zastává obecně "neutrální a neaktivistický postoj" k udržitelnosti založený na risk-based přístupu.
Nastínil rovněž výsledky "klimatického makrozátěžového testu bank ČR sloužícího k hodnocení odolnosti domácího bankovního sektoru vůči hypotetickému nepříznivému ekonomickému vývoji vyvolanému hmotnými a přechodovými klimatickými šoky. Podle těchto výsledků tohoto scénáře by mimo jiné došlo k vysokým úvěrovým ztrátám a poklesu čistého úrokového zisku. Bankovní sektor jako celek by pak ve 2. a 3. roce scénáře vykázal ztrátu, "na horizontu testu" by však zůstával ziskový.
Důvodem zmírnění snižování úrokových sazeb podle bankovní rady ČNB z jejího posledního zasedání monetární politiky 1.8. je nebezpečí naplnění proinflačních rizik (silnější růst mezd, cen služeb, zastavení deflace cen zboží, zrychlení tvorby peněz v ekonomice plynoucí z případného výrazného oživení úvěrové aktivity, a to zejména na realitním trhu) znamenajících odpoutání inflace od cíle ČNB k jeho horní hranici jejího tolerančního pásma (2,0 % +/- 1 procentní bod).
Dlouhodobě problematický zůstává pohled tolerantní ČNB k trhu práce zvláště růstu nominálních mezd. Ačkoliv sice nedošlo k zažehnutí mzdově-inflační spirály a růst nominálních mezd zůstává stabilní, tento růst zvláště v období slabosti produktivity práce představuje trvalé inflační riziko inflačního cíle ČNB 2 %.