Makroekonomické události eurozóna: Hodnocení současné situace Německa (ekonomickou veřejností) se zhoršilo o něco víc, než se čekalo na minimum od pandemie (ZEW)

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.02.2024
  |  
Josef Kvarda
Index ZEW ekonomického sentimentu současné situace Německa v únoru k lednu klesl víc, než se čekalo na minimum od června 2020, kdy zuřila koronavirová pandemie s uzavřenou ekonomikou. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa v únoru vzrostl trochu víc, než se čekalo, ovšem úměrně snížené základně hodnocení současné situace. Celkově tak data spíše znamenají další zhoršení již tak slabé situace největší evropské ekonomiky. Výhled i přes růst jeho indexu je stále slabý a ukazuje vůči současné slabosti sotva křehké oživení ekonomiky se zlepšením celkové makroekonomické situace v půlročním horizontu. Hodnocení současné celkové makroekonomické situace zůstává velmi slabé ve sférách hospodářské recese. Data vycházejí z průzkumu ekonomických expertů. Data jsou stále velmi zatížena hlavně Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu 2022 (sotva co se trvale stáhla krize pandemie) vyvolal historicky rekordní pád celkových makroekonomických očekávání (ještě víc, než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Současně pak energetická krize společně s tím souvisejícími vysokou inflací a silným růstem úrokových sazeb a zpomalujícím ekonomickým růstem až do lehké recese stlačila celková makroekonomická očekávání pod pandemické dno až téměř k historickým minimům z dob světové hospodářské a finanční krize 2008 - 2009. S ústupem krizí sice tato očekávání vzrostla ale se silnými úrokovými sazbami a hospodářskou stagnací zůstávají historicky oslabena. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa v únoru vzrostl 4,7 bodů na 19,9 bodů z 15,2 bodů v lednu, trochu víc, než čekal trh 2,3 bodů na 17,5 bodů. Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace Německa naopak klesl 4,4 bodů na - 81,7 bodů z - 77,3 bodů v lednu, lehce víc, než čekal když trh 1,7 bodů na - 81,7 bodů.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (2 2024, body)

Skutečnost:   19,9
Očekávání:    17,5
Předchozí:     15,2

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (2 2024, body)

Skutečnost: - 81,7 (minimum od června 2020)
Očekávání:  - 79,0
Předchozí:   - 77,3

Rozbor: Index ZEW ekonomického sentimentu současné situace Německa v únoru k lednu klesl víc, než se čekalo. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa v únoru vzrostl trochu víc, než se čekalo, ovšem úměrně snížené základně hodnocení současné situace. Celkově tak data spíše znamenají další zhoršení již tak slabé situace největší evropské ekonomiky. Výhled i přes růst jeho indexu je stále slabý a ukazuje vůči současné slabosti sotva křehké oživení ekonomiky se zlepšením celkové makroekonomické situace v půlročním horizontu. Hodnocení současné celkové makroekonomické situace zůstává velmi slabé ve sférách hospodářské recese. Data vycházejí z průzkumu ekonomických expertů. 

Prezident institutu ZEW Achim Wambach k datům připojil: "Více než 2/3 respondentů očekává, že Evropská centrální banka sníží úrokovou sazbu v příštích 6 měsících ve světle klesající inflace. Téměř 3/4 respondentů očekává brzké snižování úrokové sazby americkou centrální bankou."

Hodnocení: Index ZEW ekonomického sentimentu současné situace Německa v únoru k lednu klesl víc, než se čekalo. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa v únoru vzrostl trochu víc, než se čekalo, ovšem úměrně snížené základně hodnocení současné situace. Celkově tak data spíše znamenají další zhoršení již tak slabé situace největší evropské ekonomiky. Výhled i přes růst jeho indexu je stále slabý a ukazuje vůči současné slabosti sotva křehké oživení ekonomiky se zlepšením celkové makroekonomické situace v půlročním horizontu. Hodnocení současné celkové makroekonomické situace zůstává velmi slabé ve sférách hospodářské recese. Data vycházejí z průzkumu ekonomických expertů. 

Data jsou stále velmi zatížena hlavně Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu 2022 (sotva co se trvale stáhla krize pandemie) vyvolal historicky rekordní pád celkových makroekonomických očekávání (ještě víc, než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Současně pak energetická krize společně s tím souvisejícími vysokou inflací a silným růstem úrokových sazeb a zpomalujícím ekonomickým růstem až do lehké recese stlačila celková makroekonomická očekávání pod pandemické dno až téměř k historickým minimům z dob světové hospodářské a finanční krize 2008 - 2009. S ústupem krizí sice tato očekávání vzrostla ale se silnými úrokovými sazbami a hospodářskou stagnací zůstávají historicky oslabena. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia