Eurozóna: Index PMI zpracovatelského průmyslu (6 2022, body)
Skutečnost: 52,0
Očekávání: 53,9
Předchozí: 54,6
Eurozóna: Index PMI služeb (6 2022, body)
Skutečnost: 52,8
Očekávání: 55,5
Předchozí: 56,1
Eurozóna: Index PMI ekonomické aktivity (6 2022, body)
Skutečnost: 51,9
Očekávání: 54,0
Předchozí: 54,8
Rozbor: V červnu vůči květnu indexy PMI a tím i růsty ekonomické aktivity, služeb a zpracovatelského průmyslu eurozóny slábly o dost víc, než se čekalo, jejich růsty se snížily převážně ze solidní na slabou úroveň.
Vývoj ve Francii byl podobný jako v Německu a eurozóně pouze s tím rozdílem, že ve Francii růst aktivity služeb klesl ze silné na solidní úroveň a její růst ekonomické aktivity poklesl na slabou hladinu ze silné úrovně v květnu. Trh čekal, že přes snížení růsty aktivity zůstanou převážně solidní, v případě celkové ekonomické aktivity Německa nízký a v případě aktivity služeb Francie silný.
Hodnocení: V červnu vůči květnu indexy PMI a tím i růsty ekonomické aktivity, služeb a zpracovatelského průmyslu eurozóny slábly o dost víc, než se čekalo, jejich růsty se snížily převážně ze solidní na slabou úroveň.
V eurozóně vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během 2 let koronavirové pandemie odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny v roce 2020 tolik omezován nebyl. Kompenzoval a tlumil tak slabost domácí ekonomiky. Ekonomice pomohlo oslabení koronavirové pandemie v Evropě, otevírání ekonomik a sílení jejich oživení na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice. Druhá polovina roku 2021 ale byla poznamenána obavami z dalších poryvů koronavirových vln a taky produkčními omezeními nabídky. Během roku 2022 bude oživení hospodářství stále podporováno poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k účinné vakcinační kampani a s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice. Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky spojené s pandemií (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie. Taky Ukrajinská krize a rovněž prudký pokles ekonomického růstu Čínské lidové republiky, klíčového obchodního partnera Německa, mohou letos oživení ekonomiky zhatit. Vzhledem k velké expozici na Ruskou federaci, na Čínu i na výpadky zpracovatelského průmyslu je Německo jednou z nejohroženějších ekonomik vůči nebezpečí recese hospodářství.