Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (12 2023, body)
Skutečnost: 12,8
Očekávání: 8,8
Předchozí: 9,8
Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (12 2023, body)
Skutečnost: - 77,1
Očekávání: - 76,0
Předchozí: - 79,8
Rozbor: Indexy ZEW ekonomického sentimentu Německa se v prosinci k listopadu mírně zlepšily. Výhled i přes růst jeho indexu je nicméně stále slabý a ukazuje vůči současné slabosti sotva křehké oživení ekonomiky se zlepšením celkové makroekonomické situace v půlročním horizontu. Hodnocení současné celkové makroekonomické situace zůstává velmi slabé ve sférách hospodářské recese. Data vycházejí z průzkumu ekonomických expertů.
Prezident institutu ZEW Achim Wambach data komentoval takto: "(Mírné zlepšení ekonomického sentimentu očekávání i současné situace Německa) je kvůli tomu, že podíl respondentů očekávajících snížení úrokové sazby Evropské centrální banky ve střednědobém horizontu se zdvojnásobil. To je obratem dobrá zpráva pro německé stavebnictví, pro které v prosinci sledujeme významně optimističtější očekávání. Podobně klesá podíl respondentů očekávajících další pokles inflací."
Hodnocení: Indexy ZEW ekonomického sentimentu Německa se v prosinci k listopadu mírně zlepšily. Výhled i přes růst jeho indexu je nicméně stále slabý a ukazuje vůči současné slabosti sotva křehké oživení ekonomiky se zlepšením celkové makroekonomické situace v půlročním horizontu. Hodnocení současné celkové makroekonomické situace zůstává velmi slabé ve sférách hospodářské recese. Data vycházejí z průzkumu ekonomických expertů.
Data jsou stále velmi zatížena hlavně Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu 2022 (sotva co se trvale stáhla krize pandemie) vyvolal historicky rekordní pád celkových makroekonomických očekávání (ještě víc, než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Současně pak energetická krize společně s tím souvisejícími vysokou inflací a silným růstem úrokových sazeb a zpomalujícím ekonomickým růstem až do lehké recese stlačila celková makroekonomická očekávání pod pandemické dno až téměř k historickým minimům z dob světové hospodářské a finanční krize 2008 - 2009. S ústupem krizí sice tato očekávání vzrostla ale se silnými úrokovými sazbami a hospodářskou stagnací zůstávají historicky oslabena.