Makroekonomické události eurozóna: Indexy ZEW ekonomického sentimentu Německa v říjnu klesly víc, než se čekalo, hlavně index současné situace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.10.2021
  |  
Josef Kvarda
V říjnu v Německu vůči září 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti pokračovalo pátým poklesem v řadě, větším než se čekalo. Hodnocení současné situace kleslo výrazně víc, než se čekalo poté, co od letošního února setrvale rostlo. Data stále ukazují příznivou ekonomickou situaci a příznivý výhled k prvnímu pololetí 2022, avšak méně než v září. Index ZEW sentimentu ek. očekávání klesl na 22,3 bodů z 26,5 bodů v září, trh čekal jeho menší pokles na 24,0 bodů. Index ZEW sentimentu současné ek. situace klesl na 21,6 bodů z 31,9 bodů v září, trh čekal jeho menší pokles na 28,5 bodů. Podle institutu ZEW jsou důvodem nižších očekávání nabídkové tlaky ekonomiky omezující ziskovost firem. Oslabení očekávání rovněž souvisí s rozmachem koronavirového druhu delta. Souvislý růst hodnocení současné situace od letošního února souvisí s obecným ústupem koronavirové pandemie a otevíráním ekonomik. Ekonomická slabost posledních čtvrtletí byla způsobena pandemií obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Na druhou stranu zvýšená očekávání a optimismus ekonomického oživení v tomto roce souvisí s nadějemi vakcinace a nových léků a omezením vlivu koronaviru a rovněž s pokračující štědrou podporou pandemií poničených ekonomik centrálními bankami a státy. Ekonomové chápou naděje tak, že význam viru bude konečně od roku 2021 s hromadným očkováním vymezen do pozadí. Příslibem je rovněž perspektiva pro Evropu vstřícnější politiky Spojených států amerických po tamních prezidentských a kongresových volbách.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (10 2021, body)


Skutečnost:    22,3
Očekávání:     24,0
Předchozí:      26,5

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (10 2021, body)

Skutečnost:    21,6
Očekávání:    28,5 
Předchozí:      31,9

Rozbor: V říjnu v Německu vůči září 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti pokračovalo pátým poklesem v řadě, větším než se čekalo. Hodnocení současné situace kleslo výrazně víc, než se čekalo poté, co od letošního února setrvale rostlo. Data stále ukazují příznivou ekonomickou situaci a příznivý výhled k prvnímu pololetí 2022, avšak méně než v září. Podle institutu ZEW jsou důvodem nabídkové tlaky ekonomiky omezující ziskovost firem. "Další pokles indikátoru ZEW ekonomického sentimentu je hlavně kvůli přetrvávajícím limitům nabídky surovinových materiálů a polotovarových produktů. Experti finančního trhu čekají pokles zisků zvlášť v exportně orientovaných sektorech jako je automobilový průmysl a chemický resp. farmaceutický průmysl,” komentoval výsledky prezident institutu ZEW Achim Wambach. 

Hodnocení: V říjnu v Německu vůči září 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti pokračovalo pátým poklesem v řadě, větším než se čekalo. Hodnocení současné situace kleslo výrazně víc, než se čekalo poté, co od letošního února setrvale rostlo. Data stále ukazují příznivou ekonomickou situaci a příznivý výhled k prvnímu pololetí 2022, avšak méně než v září. 

Oslabení očekávání rovněž souvisí s rozmachem koronavirového druhu delta. Souvislý růst hodnocení současné situace od letošního února souvisí s obecným ústupem koronavirové pandemie a otevíráním ekonomik. 

Ekonomická slabost posledních čtvrtletí byla způsobena pandemií obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Na druhou stranu zvýšená očekávání a optimismus ekonomického oživení v tomto roce souvisí s nadějemi vakcinace a nových léků a omezením vlivu koronaviru a rovněž s pokračující štědrou podporou pandemií poničených ekonomik centrálními bankami a státy. Ekonomové chápou naděje tak, že význam viru bude konečně od roku 2021 s hromadným očkováním vymezen do pozadí. Příslibem je rovněž perspektiva pro Evropu vstřícnější politiky Spojených států amerických po tamních prezidentských a kongresových volbách. 


 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia