Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová říká, že pandemie se blíží ke konci

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová řekla, že globální koronavirová pandemie se blíží ke konci s odpovídající reakcí monetární politiky. Prezidentka komentáře zmínila okrajově k přednášce věnované globalizaci. Lagardeová varovala před nepříznivými změnami globalizace a způsobech přizpůsobení Evropy těmto změnám.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na téma Globalizace po pandemii v Přednášce Pera Jacobssona na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu 

Rozbor, důležité komentáře: Lagardeová řekla, že jakmile nouze (globální koronavirové) pandemie skončí - což se blíží - výhled úrokových sazeb a nákupy aktiv ECB zajistí, že monetární politika zůstane podpůrná časovému dosažení cíle banky. Prezidentka komentáře zmínila okrajově k přednášce věnované globalizaci. Lagardeová varovala před nepříznivými změnami globalizace a způsobech přizpůsobení Evropy těmto změnám. 

K výzvám globalizace podle ní patří kromě pandemie taky růst protekcionismu, akcelerujcí změna klimatu a posun industriální politiky. Evropa, která přijala globalizaci je vůči těmto změnám exponovanější. Jako vhodnou odpověď Evropy prezidentka považuje využití ekonomické váhy Evropy k podpoře globální reciproční otevřenosti obchodu. K nim podle Francouzky patří prohloubení prespektivních sektorů zelené ekonomiky a digitálních služeb, zajištěním proti rizikům nadměrné expozice v momentech externích šoků v podobě posílení “otevřené strategické autonomie” Evropy v případě důležitých zboží a služeb, které Evropa nemůže jednoduše produkovat doma. Jejich produkce by měla být dle Lagardeové alokována v Evropě nebo v její blízkosti. Další prioritou Evropy má být posílení domácí poptávky, k čemuž mají pomoci tři nástroje: 

a) Směřování veřejných a soukromých investic k oblastem ekonomiky, které budou generovat vyšší reálné příjmy v budoucnu, zejména zelené a digitální sektory. I když pandemie již tímto směrem aktivitu přesunula, podle Lagardeové je potřeba poskytnout finanční a regulační rámec k pomoci hladkému přizpůsobení ekonomiky třeba v podobě trvalého pokroku rozšíření a prohloubení kapitálových trhů Evropy pro zelené a inovativní investice. 
b) Cílená fiskální politikou táhnoucí strukturální změny a ve střednědobé perspektivě sledující rámec pravidel udržitelnost dluhu a makroekonomické stabilizace.
c) Monetární politikou podporující ekonomiku se záměrem trvale ve střednědobém horizontu stabilizovat inflaci na cíli ECB 2 %

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře Lagardeové nepřekvapují a přibližující uzavírání kohoutku monetární ultraexpanze kvantitativního uvolňování zahájeného s cílem pomoci ekonomice vyrovnat se s koronavirovou pandemií. Jeho stažení ECB nastavila nejdříve od konce března 2022 a v každém případě resp. ne dříve, než ECB usoudí, že koronavirová krizová fáze skončila. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia