Makroekonomické události týdne 15. - 19.7. Čína: Růst ekonomiky v prvním kvartálu sice zrychlil, dlouhodobě ale tempo zpomaluje

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.07.2024
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt (2Q 2024, 15.7.) je hlavní makroekonomickou událostí týdne 15. - 19.7. Čínské lidové republiky. Růst ekonomiky v prvním kvartálu sice zrychlil, dlouhodobě ale tempo zpomaluje.

Hrubý domácí produkt (2Q 2024, 15.7.): Růst ekonomiky v prvním kvartálu sice zrychlil, dlouhodobě ale tempo zpomaluje. Letos by se měl pohybovat na úrovni vládního cíle kolem 5 %, k čemuž se přiklání i predikce trhu a mezinárodních institucí. Druhá největší ekonomika světa nicméně ještě před koronavirovou pandemií rostla 6 %. Růst ale slábne kvůli některým strukturálním důvodům (slabost trhu domů apod.) či cyklickým faktorům (zpomalení růstu světové ekonomiky na němž je exportní ekonomika Číny závislá). Globální prostředí, jemuž v posledních kvartálech dominuje plejáda krizí (energetická, Ukrajinská a inflační) s restriktivní monetární politikou řady světových centrálních bank a spory Číny se Spojenými státy americkými o geopolitice, technologiích a obchodu poptávku ze zahraničí snižuje. Navíc v posledních měsících trpí zahraniční obchod Číny blokováním spojky Rudého moře útoky Hútíů, vojenských skupin ší'itů v západní části Jemenu, které vede k drahému odklánění přepravy. Celkově slabší poptávka je spojena s růstem deflačního nebezpečí, což vrhá stín na výhled ekonomického růstu tento rok. V předchozí dekádě růst ekonomiky dosahoval 7 % a dekádu předtím, první v novém miléniu dokonce 10 %. Čína tak přestává dohánět vyspělé země světa poté, co sotva překročila práh průměru středněpříjmových zemí. Číně dlouhodobě nenahrává ani demografický trend stárnutí její populace na rozdíl od asijského konkurenta Indie, která již Čínu růstem stabilně předstihuje. To není dobrá zpráva ani pro svět spoléhající na čínskou poptávku. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia